Siedlce

i

Autor: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Radni chcą zagospodarować geograficzny środek Gdańska. Gdzie to jest?

2022-01-26 9:53

Punkt widokowy, ławki, miejsce na grilla i zieleniec. Dzielnicowi radni z Siedlec i Suchanina przymierzają się do wspólnej inwestycji. Razem zamierzają zadbać o teren, na którym znajduje się... geograficzny środek Gdańska, wyznaczony w 1999 roku.

Radni planują zagospodarować przestrzeń sąsiadującą z ul. Starodworską. Chodzi o zielony, zadrzewiony teren z najdłuższymi schodami w mieście.

- Chcemy oddać to miejsce mieszkańcom. W tej chwili park jest trochę zarośnięty, zaniedbany. Około 80% jego powierzchni leży w granicach administracyjnych Siedlec, a 20% na terenie Suchanina. Jako Rada Dzielnicy Siedlce chcemy przeznaczyć w tym roku z naszego budżetu około 100 tys. złotych na jego zagospodarowanie, żeby stał się atrakcyjnym miejscem dla okolicznych mieszkańców - tłumaczy Andrzej Nawara, przewodniczący Rady Dzielnicy Siedlce.

Wstępnie zaplanowano, że zamontowane zostaną tam ławki, pojawią się też dodatkowe schody terenowe. Być może stanie tu duży głaz z tablicą informacyjną, ale pod uwagę brane są też inne formy zaznaczenia tego wyjątkowego miejsca.

- Ma to być takie miejsce, do którego mieszkańcy będą chcieli przychodzić i np. robić sobie pamiątkowe zdjęcia w "samym środku Gdańska" - tłumaczy Andrzej Nawara. - Chcemy zagospodarować ten park do samej góry, dlatego liczymy na wsparcie Rady Dzielnicy Suchanino.

W tym miejscu powstać mają też punkty widokowe, a także ogólnodostępna przestrzeń do robienia grilla. Teren zostanie wcześniej oczyszczony, m.in. z chwastów i niektórych krzaków. Pojawią się również nowe nasadzenia, ozdobne krzewy i trawy.

W ubiegłym tygodniu odbyła się wizja lokalna z udziałem radnych Siedlec, Suchanina, a także przedstawicielem Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Rozpoczęcie prac jest uzależnione od uruchomienia środków finansowych na ten cel przez rady dzielnic. Sesje budżetowe rad planowane są w najbliższych tygodniach. Niewykluczone, że z zagospodarowanego, atrakcyjnego terenu mieszkańcy Siedlec, Suchanina czy innych dzielnic, skorzystają jeszcze w tym roku.

Jako, że w projekt prawdopodobnie zaangażują się obie rady dzielnic: Suchanina i Siedlec, pojawił się już wstępny pomysł, by po zakończeniu robót i zamontowaniu urządzeń czy mebli miejskich, plac znajdujący się na samym szczycie wzniesienia, łączący obie dzielnice, nazwać, na przykład, Placem Przyjaźni Siedlec i Suchanina.

Źródło: Radni chcą zagospodarować geograficzny środek Gdańska. Gdzie to jest?