Skwer im. Macieja Kosycarza powstanie w Gdańsku. W piątek, 26.03.2021 r. pierwsza rocznica śmierci fotoreportera

2021-03-24 18:59

W Gdańsku powstanie skwer im. Macieja Kosycarza. Będzie zlokalizowany między ul. U Furty, Podwale Staromiejskie i Targ Rybny. – To jest miejsce szczególnie ważne dla Maćka. Miejmy nadzieję, że ten skwer będzie nie tylko miejscem pamięci, ale będzie też miejscem, w którym będziemy mogli organizować wystawy, będziemy mogli spotykać się, podejmować różne aktywności fotograficzne – mówiła Karolina Misztal-Świderska, reprezentująca środowisko gdańskich fotoreporterów. W piątek, 26.03.2021 r. przypada pierwsza rocznica śmierci fotoreportera. Z tej okazji będzie można m.in. zobaczyć plenerową wystawę.

Spis treści

  1. Skwer im. Macieja Kosycarza powstanie w Gdańsku. Lokalizacja
  2. Rocznica śmierci Macieja Kosycarza. Plan wydarzeń i miejsca związane z fotoreporterem
  3. Maciej Kosycarz – wybitny fotoreporter

Skwer im. Macieja Kosycarza powstanie w Gdańsku. Lokalizacja

Wybitny fotoreporter Maciej Kosycarz odszedł rok temu, 26 marca 2020 r. Aby upamiętnić znawcę Gdańska, wydawcę i działacza społecznego, skwer pomiędzy ul. U Furty, Podwale Staromiejskie i Targ Rybny będzie nosił jego imię!

– Dziękuję za wstępną przychylność. Jestem po rozmowie z szefami wszystkich trzech klubów w radzie miasta. Jutro głosowanie. Chcieliśmy symbolicznie, w przededniu pierwszej rocznicy śmierci, to miejsce nazwać imieniem Macieja Kosycarza. Myślę, że ten namacalny rodzaj pamięci, poza tramwajem, który już jeździ po Gdańsku, będzie wyrazem naszej wdzięczności, ale mam nadzieję, że czymś, co pozwoli nam patrzeć na nasze miasto z większą miłością i z jeszcze bardziej otwartym sercem – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Skwer położony jest w pobliżu Technikum Łączności, a na jego terenie stoi pomnik Tym, co za polskość Gdańska. Co ciekawe, w pobliżu skweru mieszkał i pracował Maciej Kosycarz.

– Chciałam podziękować, przede wszystkim w imieniu fotoreporterów, ale i całej braci dziennikarskiej, dlatego że to jest miejsce szczególnie ważne dla Maćka. Miejmy nadzieję, że ten skwer będzie nie tylko miejscem pamięci Maćka, ale będzie też miejscem, w którym będziemy mogli organizować wystawy, będziemy mogli spotykać się, podejmować różne aktywności fotograficzne – mówiła Karolina Misztal-Świderska, reprezentująca środowisko gdańskich fotoreporterów.

W połowie października 2021 r.do Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska trafił wniosek Roberta Kwiatka w sprawie inicjatywy uhonorowania Macieja Kosycarza nazwaniem jego imieniem ulicy lub placu. Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek i zwróciła się do Prezydenta Miasta Gdańska o znalezienie odpowiedniej lokalizacji.

W odpowiedzi, której udzielił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu zaproponowano, aby imieniem Macieja Kosycarza został nazwany skwer zlokalizowany pomiędzy ulicami U Furty, Podwale Staromiejskie i Targ Rybny. Ponadto komisja zawnioskowała o zniesienie obowiązku 5-letniego oczekiwania od dnia śmierci patrona. Taki przepis wprowadziła uchwała Rady Miasta Gdańska z dnia 27 marca 2014 r. Zgodnie z nią, nazwy pochodzące od nazwisk osób nie powinny być nadawane wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia śmierci upamiętnianej osoby.

Dopuszcza się odstępstwo, jeżeli z uzasadnionym wnioskiem wystąpi Prezydent Miasta Gdańska, komisja Rady Miasta Gdańska właściwa do spraw nazewnictwa obiektów miejskich lub grupa co najmniej 18 radnych. W tym przypadku z takim wnioskiem wystąpiła Komisja Kultury i Promocji, a Prezydent Miasta Gdańska pozytywnie odniosła się do tego wniosku.

Projekt uchwały w sprawie nadania skwerowi imienia Macieja Kosycarza znajdzie się w porządku obrad marcowej sesji Rady Miasta Gdańska. Jeżeli większość radnych zagłosuje za przyjęciem uchwały, skwer zlokalizowany pomiędzy ulicami U Furty, Podwale Staromiejskie i Targ Rybny będzie nosił imię Macieja Kosycarza.

– Potrafił z nami różnić się pięknie, nie zawsze mieliśmy to samo zdanie. Ale Maciej był człowiekiem, który nigdy w życiu nikogo nie obraził. I dlatego uważam, że jak nikt zasłużył na to, żebyśmy pominęli kwestię tych pięciu lat, które muszą minąć od śmierci danej osoby i żebyśmy w rocznicę jego śmierci nazwali ten skwer imieniem Macieja Kosycarza – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.   

Rocznica śmierci Macieja Kosycarza. Plan wydarzeń i miejsca związane z fotoreporterem

Plenerowa wystawa „Niezwykle zwykłe zdjęcia – Maciej Kosycarz obiektywny kronikarz miasta”

W rocznicę śmierci fotoreportera odbędzie się plenerowa projekcja zdjęć wykonanych przez Macieja Kosycarza pt. „Niezwykle zwykłe zdjęcia – Maciej Kosycarz obiektywny kronikarz miasta”. Wystawa będzie miała formę plenerowej projekcji zdjęć. Wszyscy, którzy chcieliby przypomnieć sobie wybrane prace Macieja Kosycarza, powinni w piątkowy, sobotni lub niedzielny wieczór (26-28.03.2021 r.) wybrać się na Targ Węglowy. Tam na elewacji budynku Katowni w godzinach od 19:00 do 23:00 wyświetlone zostaną prace wybitnego fotoreportera w formule zapętlonych obrazów, podzielonych na cykle. Projekcja jest próbą opowiedzenia historii miasta i jego mieszkańców w oryginalnym kontekście zdarzeń.

Punkt widokowy

Plenerowa wystawa i Skwer im. Macieja Kosycarza to nie jedyne formy upamiętnienia tego wybitnego gdańszczanina, którymi mogą cieszyć się mieszkańcy Gdańska. Od września 2020 r. w Gdańsku Siedlcach na Winnej Górze dostępny jest nowy punkt widokowy. To już szesnasty widok udostępniony mieszkańcom w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Nosi on imię Maciej z Winnej Góry, bo poświęcony jest właśnie Maciejowi Kosycarzowi.

Tramwaje

Z kolei od grudnia 2020 r. po gdańskich torach jeździ tramwaj imienia Zbigniewa i Macieja Kosycarzy. To jeden z tych rzadkich przypadków, kiedy gdański tramwaj ma aż dwóch patronów.

Po mieście kursuje też tramwaj, którego burty zostały oklejone grafikami nawiązującymi do fotograficznej spuścizny tych niezapomnianych postaci.

Maciej Kosycarz – wybitny fotoreporter

Niewielu tak mocno zapisało się w pamięci gdańszczanek i gdańszczan. Dorobek Macieja Kosycarza, jego zasługi jako kronikarza historii Gdańska i jego mieszkańców są nieocenione.

– Był nie tylko cenionym i uznanym fotoreporterem, ale przede wszystkim – i z tego chyba najlepiej gdańszczanki i gdańszczanie go pamiętają – był ciepłym i dobrym człowiekiem. Człowiekiem, który potrafił z każdym rozmawiać, który miał w wielu aspektach własne zdanie i potrafił go bronić. Ale do wszystkich odnosił się z ogromnym szacunkiem, z ogromną sympatią i z ogromnym ciepłem – wspominał Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

W uzasadnieniu uchwały w sprawie nadania skwerowi imienia Macieja Kosycarza czytamy m.in:

„Fotografował najważniejsze wydarzenia z życia Gdańska i Pomorza. Społecznie angażował się w życie Gdańska. Był organizatorem wielu wystaw oraz Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jednego z najstarszych w kraju konkursów fotografii prasowej). W 2001 r, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotował wystawę „Zwykłe Miasto Gdańsk w obiektywie ojca i syna”. Od roku 2006 był wydawcą serii albumów z cyklu „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”, zawierających fotografie Gdańska i regionu wykonane przez ojca i syna od 1945 r. do czasów współczesnych. Wydał kilkanaście takich albumów. Na ich kartach rysuje się cała historia powojennego miasta i regionu, wielka praca odgruzowywania i odbudowy Gdańska. Lotnisko, które zamienia się w dzielnicę mieszkaniową. Łąki, które porastają blokami”.

Jak podano w komunikacie, Maciej Kosycarz był niezwykle zaangażowany w życie miasta. Często ostro krytykował decyzje podejmowane przez prezydenta Adamowicza, z którym prywatnie bardzo się przyjaźnił.

Nieznane zdjęcia Anny Przybylskiej
Źródło: Skwer im. Macieja Kosycarza powstanie w Gdańsku. W piątek, 26.03.2021 r. pierwsza rocznica śmierci fotoreportera