Straż Miejska w Gdyni zawiesza nocne patrole. Powodem brak chętnych do pracy

2022-09-26 22:00 Paweł Lemke
straż miejska
Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Straż miejska pomagać będzie tylko za dnia. Od października nocne patrole gdyńskich strażników zostają zawieszone. Głównym powodem są braki kadrowe. - Analizowaliśmy w jaki sposób i kiedy najczęściej prowadzone są interwencje - mówi Andrzej Bień, komendant straży miejskiej w Gdyni.

- Widzimy wyraźnie, że w ciągu dnia brakuje nam patroli na ulicach, natomiast w nocy zgłoszeń jest zdecydowanie mniej. Dotychczas często niestety, przez to, że właśnie w ciągu dnia było za mało patroli, musieliśmy realizować zaległe interwencje w nocy, które nie zostały podjęte w czasie pracy tych patroli dziennych. Uznałem więc, że na ten okres jesienno-zimowy zrezygnujemy z patroli nocnych i będziemy realizowali większymi siłami działami w dzień, które są najbardziej potrzebne - tłumaczy Andrzej Bień.

Dyspozytornia i monitoring miejski działać będą niezmiennie całodobowo. Zgłoszenia przyjmowane w nocy, będą - w zależności od kategorii - obsługiwane rano lub kierowane bezpośrednio na policję.

W związku ze zmianami, strażnicy wieczorami sami będą zdejmować blokady z kół. - Trudno sobie wyobrazić, żebyśmy, zakładając komuś blokadę na koło, nie zapewniając mu obsługi zdjęcia blokady, mogli ją zostawić, tak? No bo jeśli nawet osoba popełniła wykroczenie i była podstawa, żeby założyć blokadę, to też nie możemy spowodować takiej sytuacji, żeby ta osoba czekała do rana na odblokowanie samochodu, z powodu braku naszych służb - dodaje komendant Straży Miejskiej.

Gdyńska Straż Miejska regularnie prowadzi nabór na nowych strażników. Aktualnie jest 12 wakatów. Ogólnie w jednostce pracuje ponad 100 osób.

Nasi Partnerzy polecają