Szkolenia LGBT+ dla nauczycieli i dyrektorów gdańskich szkół. Radni PiS zgłaszają sprawę do ministerstwa

2021-10-08 16:51 OSZ
lgbt
Autor: pixabay.com

Nauczyciele i dyrektorzy gdańskich szkół dowiedzą się, jak wesprzeć uczniów LGBT+. W placówkach ruszyły szkolenia, które mają zapobiec homofobii wśród dzieci i młodzieży. -Udział w zajęciach jest dobrowolny -zaznacza Piotr Jankowski ze Stowarzyszenia „Tolerado”.

Szkolenia właśnie ruszyły. Odbywają się w formie online, poza godzinami pracy nauczycieli. -Szkolenia prowadzą specjalistki i specjaliści z zakresu m.in. psychologii, seksuologii, socjologii i prawa. Szkolenia mają formę mieszaną; to jest wykładową z elementami warsztatów i dyskusji. Do tej pory odbiór był bardzo pozytywny, chociaż pojawił się już komunikat ze strony nauczycieli, że udział w takim szkoleniu w obecnej sytuacji wymaga wiele odwagi -mówi Piotr Jankowski ze Stowarzyszenia „Tolerado”.

Projekt ledwo się rozpoczął, a już zdążył wywołać kontrowersje. Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości zawiadomili w tej sprawie ministra edukacji i nauki oraz pomorskie kuratorium oświaty. Ich zdaniem to „wprowadzanie nowomowy ideologicznej do szkół i kpina z nauki”.

Tymczasem władze Gdańska odpierają zarzuty. -Stowarzyszenie „Tolerado”, które poprowadzi zajęcia, zostało wybrane w konkursie. Uważamy, ze jest to bardzo profesjonalna organizacja, mamy bardzo dobre doświadczenia. Ona też zebrała diagnozę potrzeb. Naszym zdaniem takie działanie ma szanse poprawić jakość funkcjonowania młodych ludzi, ale tez nauczycielek i nauczycieli. Osoby odpowiedzialne za tworzenie bezpiecznej przestrzeni nauki i wychowania powinny posiadać wiedzę na temat osób, z którymi pracują -mówi wiceprezydent Gdańska, Monika Chabior.

Miasto wyda na organizację szkoleń 55 tys. zł. Do udziału zaproszone są wszystkie gdańskie szkoły.