Więcej łóżek dla pacjentów internistycznych na Pomorzu. Chorzy z Covid-19 docelowo w dwóch szpitalach

i

Autor: gdansk.pl

Więcej łóżek dla pacjentów internistycznych na Pomorzu. Chorzy z Covid-19 docelowo w dwóch szpitalach

2022-02-18 8:28

W ciągu dwóch, trzech miesięcy łóżka covidowe w szpitalach w Gdańsku, na Pomorzu mają być ‘odmrożone” i przywrócone dla pacjentów internistycznych. Pacjenci z Covid-19 kierowani będą do Szpitala Tymczasowego lub Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku. Ten pierwszy ma działać do końca czerwca 2022 roku. Szpitale szykują się na powrót do normalności sprzed epidemii.

We wtorek, 15 lutego 2022 roku, swoje łóżka “odmroziło” Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku: 38 na II poziomie referencyjnym i 3 łóżka respiratorowe. Wcześniej  taką decyzję podjął szpital spółki Copernicus, w którym przywrócono 35 łóżek i Szpital MSWiA - w którym uwolniono 20 łóżek dla pacjentów internistycznych. 

Przypomnijmy, tydzień temu, w środę 9 lutego 2022 roku rząd podjął decyzję o częściowej redukcji infrastruktury szpitalnej wykorzystywanej do walki z pandemią, aby przywrócić bezpieczeństwo leczenia pacjentom internistycznych.  

W środę 16 lutego jak podało Ministerstwo Zdrowia liczba zajętych respiratorów dla pacjentów chorych na Covid-19 wynosi 1052, liczba zajętych łóżek to 18477.

Wszystko wskazuje na to, że że systematycznie zmniejsza się liczba zakażeń. Dziś wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował o tym, że 4,5 tysiąca łóżek covidowych będzie sukcesywnie przekształcane w internistyczne. Na Pomorzu w najbliższym czasie ma to być dwieście łóżek

- mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki i dyrektor Wydziału Zdrowia Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. 

Jak powiedział lekarz wojewódzki dziś na Pomorzu,  włączając w statystyki Szpital Tymczasowy, mamy 400 wolnych łóżek dla chorych z Covid-19 i 60 respiratorowych. 

W Gdańsku 21 stacjonarnych punktów testowych na Covid-19, także z dojazdem do pacjenta

- Takiej sytuacji dawno nie mieliśmy - dodaje Jerzy Karpiński. - Jeszcze niedawno wolne były dwa, trzy respiratory. To jest duża różnica. Widać że chorzy na Covid-19 przechodzą Omikron łagodniej. Tak, mamy stosunkowo dużo zgonów, ale dotyczą one chorych na wariant Delta, którzy zarazili się miesiąc, półtora miesiąca temu, tyle czasu przebywali w szpitalu, pod respiratorem. 

Docelowo w ciągu dwóch, trzech miesięcy wszystkie łóżka zamienione z internistycznych, pulmonologicznych dla chorych na Covid-19 mają wrócić do pierwotnego przeznaczenia. Pacjenci kierowani będą do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Szpitala Tymczasowego, który jednak ma przestać działać - jeśli sytuacja epidemiczna rozwinie się zgodnie z przewidywaniami ekspertów - w czerwcu 2022 roku.  

Ogółem w Pomorskim uruchomiono 1,2 tys. łóżek dla chorych na Covid-19, tyle ich łącznie przekształcono z bazy łóżkowej szpitali stacjonarnych. Każde miejsce covidowe oznaczało nieprzyjęcie jednego pacjenta w trybie planowym do szpitala lub na inne procedury specjalistyczne. Od lutego 2022 roku coraz więcej pacjentów wraca na zabiegi planowe do szpitali

Polacy szykują się do WOJNY| Komentery
Źródło: Więcej łóżek dla pacjentów internistycznych na Pomorzu. Chorzy z Covid-19 docelowo w dwóch szpitalach