Turcja

i

Autor: Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP Turcja

Wsparcie dla ofiar trzęsienia ziemi. Potrzebne namioty, środki higieniczne i długoterminowa żywność

2023-02-17 14:18

Namioty, środki higieniczne, latarki i koce - to najbardziej potrzebne rzeczy, które w ramach pomocy humanitarnej można przekazać osobom zmagającym się ze skutkami trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Dary można przynosić do punktu zbiórki przy al. Grunwaldzkiej 126 w Gdańsku. Punkt działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00.

Potrzebne są koce, agregaty prądotwórcze, koce, ale też długoterminowa żywność czy środki higieniczne. Dziękujemy za każdy, nawet najmniejszy dar. Pierwszy transport już dojechał do Turcji. Dostaliśmy filmik, na którym widać rozładowywane dary

- mówi Hakan Haner, koordynator zbiórki.

Trójmiasto pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

W punkcie pracuje kilkunastu wolontariuszy, którzy mimo swoich obowiązków, znajdują po kilka godzin dziennie, by przyjść i na przykład segregować dary. - Ja zawsze podpowiadam ludziom, że oprócz tych praktycznych rzeczy, jak środki higieniczne czy żywność, dorzucić jakiegoś małego misia, przytulankę. Tam na miejscu są dzieci, które mimo tej tragedii, też powinny mieć choć namiastkę dzieciństwa - mówi jeden z wolontariuszy.

Najbardziej baliśmy się o transport. Na szczęście jest on realizowany przez stronę turecką. Naszym zadaniem jest zapełnić ciężarówki. Z pomocą mieszkańców Trójmiasta, na pewno się to uda

- mówi Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska.

Oprócz wsparcia rzeczowego, Gdańsk przekaże także Turcji środki finansowe. O tym, jaka będzie to kwota, magistrat ma poinformować w najbliższych dniach.

Prof. Marcin Matczak: Polska nie będzie drugą Turcją. Społeczeństwo jest zbyt silne
Źródło: Wsparcie dla ofiar trzęsienia ziemi. Pomóż, przyłącz się do trójmiejskich zbiórek!