grypa

i

Autor: Getty Images

Zbliża się sezon grypy. Warto się zaszczepić jeśli tylko... uda się zdobyć szczepionkę

2021-10-14 18:00

Wirus grypy w natarciu, a szczepionek... nadal mało. Trójmiejskie przychodnie notują coraz więcej przypadków różnych infekcji górnych dróg oddechowych. - Od miesiąca zauważamy zwiększony napływ pacjentów do gabinetów lekarskich - mówi lekarz Hanna Smolarska, dyrektor medyczny przychodni Nowy Chełm w Gdańsku.

- To są objawy dotyczące głównie górnych dróg oddechowych. Czyli jest katar, kaszel, ból gardła, czasami temperatura podwyższona, ale nie zawsze. Przypadków grypy, z tego co widzę w analizach, mamy jeszcze stosunkowo niewiele. One są, ale nie jest ich dużo, mniej więcej tak jak to zwykle bywało przed laty w analogicznym okresie - tłumaczy lekarka.

Szczyt zachorowań na grypę powinien wystąpić w drugiej połowie stycznia. Najlepszym sposobem na uniknięcie wirusa jest przyjęcie szczepionki. Problem jest jednak z ich dostępnością.

- Niestety, na dzień dzisiejszy tych szczepień prawie nie wykonujemy. A to dlatego, że hurtownie nie przekazują nam szczepionek. Nie mamy możliwości zakupu szczepionek do przychodni. Zainteresowanie szczepieniami jest duże. Pacjenci odchodzą z niczym. Z tego co ja tutaj obserwuję, każdego dnia to są dziesiątki, jeśli nawet nie setki pacjentów pytających o możliwość zaszczepienia bezpłatnego - dodaje Smolarska.

Minister zdrowia zapowiedział jednak, że do końca roku zakupionych zostanie 5 milionów dawek preparatu, z czego część trafi do punktów szczepień, a część do aptek. Koszt szczepionki w aptece to około 50 złotych.

Źródło: Zbliża się sezon grypy. Warto się zaszczepić jeśli tylko... uda się zdobyć szczepionkę