Będą odcinkowe pomiary prędkości na S8! Drogowcy ogłaszają przetarg na montaż instalacji

2021-01-04 12:48 Bchl
Będą odcinkowe pomiary prędkości na S8! Drogowcy ogłaszają przetarg na montaż instalacji
Autor: wikipedia.org

Jest przetarg na odcinkowe pomiary prędkości. Chodzi o zmiany na wylotówce z Warszawy w stronę autostrady A2. Na trasie S8 drogowcy planują montaż urządzeń monitorujących prędkość, bo ich zdaniem kierowcy nagminnie łamią tam przepisy.

Trasą S8 pędził z prędkością 228 km/h

Jest przetarg, będą pomiary prędkości

Drogowcy chcą, żeby na trasie S8 kierowcy jeździli zgodnie z przepisami, więc będą montować urządzenia monitorujące prędkość. Urzędnicy właśnie ogłosili przetarg w tej sprawie.

- Szukamy wykonawcy, który zajmie się instalacją urządzeń mierzących prędkości w dwóch miejscach: pomiędzy węzłami Konotopa i Bemowo oraz między ul. Łabiszyńską a Markami. Są to na razie orientacyjne punkty na wylotówce. Dokładne umiejscowienie kamer monitorujących prędkość zależy od wykonawcy, który musi przeanalizować odcinki i uwzględnić obecną infrastrukturę drogową – mówi Monika Niżniak rzeczniczka Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Pomiary będą prowadzone na wszystkich pasach ekspresówki w obu kierunkach, a decyzję o ogłoszeniu przetargu na montaż instalacji poprzedzono rozmowami z zarządcą drogi, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Czytaj także: Podwyżki w 2021 roku: Co będzie droższe w stolicy? Za co zapłacimy najwięcej?

Zwiększą bezpieczeństwo

Drogowcy podkreślają również, że takie pomiary prędkości wpłyną na poprawę bezpieczeństwa, bo kierowcy na S8 często pozwalają sobie na zbyt wiele.

- Atutem tego rozwiązania jest możliwość większego wpływania na zachowania kierowców i nakłonienie ich do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo. System wylicza średnią prędkość pojazdu bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem a końcem monitorowanej trasy - wyjaśnia Niżniak.

Składanie ofert przetargowych trwa do 29 stycznia br. Według zapewnień GITD oba punkty pomiaru prędkości na trasie S8 pojawią się do końca roku, a za całą inwestycję drogowcy zapłacą kilka milionów złotych.