Kamienica Cepelii przy Chmielnej 8

i

Autor: Ewa Sas

Cepelia zaraz zniknie z mapy Warszawy. Ale zdąży pomóc Ukrainie

2022-04-20 13:45

Niemal wszystkie obiekty Cepelii zostały już zlikwidowane. Te, które jeszcze zostały, zdążą pomóc walczącym w Ukrainie. Budynek towarzystwa przy ulicy Chmielnej przez najbliższe tygodnie służyć będzie jako galeria. Kupić można będzie zarówno dawne wyroby Cepelii jak i te, które posłużyły artystom do stworzenia nowych dzieł.

Sedno Sprawy - Szymon Szynkowski vel Sęk

Zbiórka w konkretnym celu

W Cepelii znaleźć można przedmioty rękodzielnicze oraz vintage. Niektóre z nich zostały twórczo przerobione przez współczesnych artystów i w nowej formie trafiły na sprzedaż. Organizatorzy wydarzenia są na miejscu codziennie w godzinach od 15 do 20. - Cały dochód przekazujemy na zakup staz medycznych, które kupimy i wyślemy w Ukrainę. Przydadzą się tam żołnierzom i medykom na polu walki. Stazy są elementem pierwszej pomocy medycznej, gdyż pomagają w zatamowaniu krwawienia - mówi Julia Skavronskaya z kolektywu STUS.

Kalendarz pełen wydarzeń

Licytacje to nie jedyne, co dzieje się w budynku przy Chmielnej. W piątek, 22. kwietnia odbędzie się w tym miejscu koncert Vitus Danza w klimacie nostalgicznego rocka. - To też niezła okazja, aby zwiedzić wnętrza budynku Cepelii, gdyż koncert odbędzie się na trzecim piętrze - zapowiada Julia Skavronskaya. Na niedzielę, 24. kwietnia zaplanowano zaś wielkanocny obiad w uroczystość prawosławną. Będzie to okazja do integracji między Polakami i Ukraińcami (wydarzenie w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy Chmielnej 21). 5. maja czeka na nas charytatywny pokaz filmowy projektu "The street i need", czyli filmów dokumentalnych z Ukrainy. Finisaż całego przedsięwzięcia wyznaczono na 7. maja- Będziemy wówczas sprzedawać wszystko, co zostanie nam z licytacji. Choć mam nadzieję, że będzie tego niewiele... - przyznaje Julia Skavronskaya. Naprzeciwko budynku Cepelii, przy Chmielnej 7, mieści się Stara Lodziarnia. Tam znajdziecie prace David Pataraia, ze sprzedaży których dochód również trafi na pomoc walczącym w Ukrainie.

Jajka: myślisz, że wiesz o nich wszystko? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 10
Według WHO zdrowy człowiek powinien tygodniowo jeść:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Cepelia wkrótce zniknie z mapy Warszawy - przed tym zdąży pomóc Ukrainie!