Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego: Sprawdź, czy naprawdę znasz język polski!

2022-11-22 8:51 STAN
Kto zostanie mistrzem ortografii? Ruszyły zapisy na VI Dyktando Krakowskie
Autor: pixabay.com Kto zostanie mistrzem ortografii? Ruszyły zapisy na VI Dyktando Krakowskie

III Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się już w czwartek 24 listopada. Wydarzenie odbędzie się online i wyłoni kolejnego Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii. Kiedy dokładanie odbędzie się dyktando UW 2022? Jak wziąć udział?

Dyktando UW 2022: Kiedy? O której godzinie? 

Organizowane przez Obserwatorium Językowe UW we współpracy z Klubem Absolwentów UW III Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego wyłoni kolejnego Uniwersyteckiego Mistrza Ortografii. Wydarzenie odbędzie się online. Rozpocznie się 24 listopada o godz. 18.00. Jego transmisja prowadzona będzie na uniwersyteckim profilu na kanale YouTube.

Czytaj także: UW otwiera kierunek lekarski od 1 października 2023 roku. Sprawdź warunki rekrutacji

Dyktando UW 2022: Kto może wziąć udział?

W dyktandzie mogą uczestniczyć wszyscy studenci, doktoranci i pracownicy UW (z wyjątkiem laureatów poprzednich edycji). Po raz pierwszy stanąć w szranki mogą też studenci polonistyki, a także członkowie Klubu Absolwentów UW. Rejestracja zakończyła się 20 listopada.

Wszyscy mogą jednak śledzić transmisje online i sprawdzić znajomość zasad języka polskiego we własnym zakresie.

Po jego napisaniu uczestnicy zostaną poproszeni o przesłanie treści e-mailem pod adresem [email protected] – na hasło dane przez prowadzącą. Sprawdzana będzie poprawność ortograficzna. Interpunkcja może być brana pod uwagę jako czynnik rozstrzygający w wypadku prac, które konkurować będą o zwycięstwo.

– Uczestnicy Dyktanda UW największą trudność mają zawsze z tym samym: z pisownią łączną i rozłączną, ze stosowaniem wielkich i małych liter, z pisownią rzadkich zapożyczeń, czasem z końcówkami -i, -ii lub -ji. Pisownia wyrazów z ó i u, rz i ż, ch i h – wbrew obiegowej opinii – jest mniej kłopotliwa. Najtrudniejsze okazuje się to, co jest czysto umowne, konwencjonalne, bo po prostu trzeba zapamiętać zasadę bądź kształt danego wyrazu – tłumaczy dr Hącia, podpowiadając, jak poradzić sobie z autokorektą: – Lepiej ją wyłączyć, bo często podpowiada ona błędne formy. Czasami pisownia łączna lub rozłączna zależy od sensu, jak w przypadku niemniej – nie mniej; nieraz – nie raz; podobnie bywa z wielką i małą literą (Krakowiak – krakowiak). Autokorekta nie przeanalizuje tekstu pod względem znaczenia (a od niego zależy tu ortografia) i nie wskaże poprawnego zapisu. To my mamy umysły i możemy je włączyć.

Dyktando UW 2022: Jury

Nad przebiegiem Dyktanda będzie czuwać jury w składzie:

  • prof. Katarzyna Kłosińska (przewodnicząca jury, kierownik Obserwatorium Językowego UW),
  • dr Agata Hącia,
  • dr Jarosław Łachnik,
  • dr Barbara Pędzich (członkowie zespołu OJ UW).

Czytaj także: Warszawianka Roku 2022. Wiemy, kto zwyciężył w wyjątkowym plebiscycie

Dyktando UW 2022: Kiedy wyniki?

Wyniki poznamy 9 grudnia o godz. 10.00. Ogłoszone zostaną online na kanale YouTube oraz na stronie OJ UW. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Obserwatorium Językowego UW.

Jak dobrze znasz najpopularniejsze filmy świąteczne? QUIZ

Pytanie 1 z 6
Gdzie rozgrywa się akcja filmu "Love Actually"?
Jak dobrze znasz najpopularniejsze filmy świąteczne? QUIZ
Woda w cenie paliwa? Cała prawda o cenach w Katarze
Źródło: Dyktando Uniwersytetu Warszawskiego: Sprawdź, czy naprawdę znasz język polski!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany