Nietypowy kalendarz
W teorii wszyscy wiemy czym są kalendarze "zdzieraki". Jednak ten warszawski jest wyjątkowy. Wydrukowany na papierze dobrej jakości, kolorowy zdecydowanie wyróżnia się na tle "szaraczków" jakie możemy spotkać w domach naszych dziadków czy rodziców, a jego zawartość jest unikalna.
- Są w nim treści nie tylko związane z konkretnym dniem i tym, co kiedyś w konkretnym dniu się w mieście wydarzyło, ale też mamy różne ciekawostki o modzie, mamy stare reklamy. Dużo starych, ciekawych zdjęć - opisuje Agnieszka Tomasińska z Domu Spotkań z Historią, współautorka "Zdzieraka Warszawskiego" i wśród kartek odnajduje reklamę mydła z hasłem "Mydłem Majdego umyjesz każdego!". 3 stycznia w kalendarzu to rocznica pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tyłu strony znaleźć można QR kod, po odczytaniu którego wyświetli się nam film z 1993 roku. Na kartkach kalendarza nie brakuje także wspomnień mieszkańców, czy też cytatów z lokalnej prasy. Jest też słownik gwary warszawskiej, dzięki któremu możemy poznać słowa, które wyszły już z użycia.
Książka kucharska w kalendarzu
Kalendarz jest wydawany co dwa lata. Nic zresztą dziwnego, bo jak przyznają jego twórcy, jest to proces wielomiesięczny. Czasami konkretna data wiąże się z wieloma ważnymi wydarzeniami w stolicy i ciężko jest coś wybrać, a czasami - wręcz przeciwnie i przysłowiowo "nie ma co do garnka włożyć". I wtedy też często autorzy "zdzieraka" sięgali właśnie do...garnka, a dokładnie do starych warszawskich przepisów. - Często sięgamy po takie zupełnie zapomniane przepisy, gdzie używane są na przykład warzywa, których dzisiaj nie ma w użyciu, jak topinambur, dzisiaj rzadko spotykany a kiedyś dostępny niczym pietruszka, w każdym warzywniaku - mówi Agnieszka Tomasińska i przekartkowuje kalendarz na datę 14 czerwca. - Podajemy tu dwa przepisy na zupę poziomkową z książki kucharskiej z 1889 roku.
"Zdzierak Warszawski" nabyć można w księgarni Domu Spotkań z Historią oraz na stronie internetowej księgarni. Ci, którzy nie lubią analogowych rozwiązań, mogą zajrzeć do wirtualnej kartki z kalendarza na stronie http://ekartkazwarszawy.pl/
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Historia Warszawy na 365 kartkach. Dom Spotkań z Historią wydał "Zdzierak Warszawski"