Pneumonitor opracowano na Politechnice Warszawskiej

i

Autor: dr inż. Marcel Młyńczak - archiwum prywatne

Pneumonitor: Ten wynalazek pomoże m.in. w rehabilitacji pocovidowej!

2022-05-25 20:10

Sprawdzi pracę płuc i serca! Pneumonitor to wynalazek, który skonstruował dr inż. Marcel Młyńczak z Politechniki Warszawskiej. Może być rewolucją w świecie sportowców, a przy okazji ogromnym wsparciem w rehabilitacji pocovidowej!

Przy Balatonie zielono! Posadzono drzewa i ogrody deszczowe

Z myślą o sportowcach

To niepozorne pudełko ma wiele zastosowań. Z naszym ciałem łączy się za pomocą siedmiu kabelków. I dzięki temu połączeniu może przynieść mnóstwo informacji zwrotnych.

- Ma możliwość ciągłej rejestracji oddechu, przede wszystkim objętości oddechowej i parametrów czasowych oddechu, z jednokanałową rejestracją EKG i z możliwością powiązania tych informacji z aktywnością i pozycją badanego - mówi dr inż. Marcel Młyńczak. Kabelki służą do podłączenia do elektrod, które są potrzebne do pomiaru EKG i pomiaru samego oddechu. Mogą to być pomiary ciągłe, 24-godzinne, jak i te nieco krótsze - dodaje.

Pneumonitor powstał z myślą o sportowcach wyczynowych, by nie musieli badań wydolnościowych - przed ważnym wydarzeniem, jak igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata - na cykloergometrze przeprowadzać z użyciem maski.

- Urządzenie można wykorzystać w trakcie treningu, w normalnych warunkach, w jakich sportowiec się przygotowuje do zawodów. Z tego można wyliczać parametry, które później miałyby dla konkretnej dyscypliny stworzyć takie BIOmarkery, istotne do tego, by obiektywnie oceniać w jakiej dyspozycji jesteśmy i jak dobierać trening, by trend zmian osiągnął swój szczyt przed tymi najważniejszymi zawodami - opisuje dr inż. Marcel Młyńczak. Elektrody są przyklejane poniżej linii pachowej, więc nie przeszkadzają w poruszaniu się.

W rekonwalescencji pocovidowej

Pneumonitor można wykorzystać także w monitorowaniu płuc w rekonwalescencji pocovidowej. Nie musi to trwać 24 godziny.

- Mówimy o możliwości dostarczenia informacji dodatkowych lekarzowi. Mogą pokazać, jak bardzo parametry objętości oddechowej w ramach każdego wdechu i wydechu odstają od normy społeczeństwa - zauważa twórca Pneumonitora. - Oprócz takiej informacji, jak daleko jesteśmy od tego normalnego poziomu (oddechu, przyp.red.), możemy później także oceniać, na ile rehabilitacja oddechowa czy jakaś suplementacja leku doprowadza nas do tego poziomu normatywnego - dodaje.

Jeden z Pneumonitorów w ramach współpracy naukowej jest obecnie wykorzystywany w badaniach u sportowców w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej, a drugi u dzieci w Szpitalu Pediatrycznym WUM.

Typowe teksty każdej mamy - czy potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 9
Gdy pytasz mamy "Za ile obiad?", to ona odpowiada:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Pneumonitor: Ten wynalazek pomoże m.in. w rehabilitacji pocovidowej!