Butelki po niebezpiecznej chemii domowej

i

Autor: Ewa Sas

Segregacja niebezpiecznych odpadów? W Warszawie nie jest to takie proste

2021-05-12 21:05

Każdy z nas ma je w domu. To opakowania po chemii, detergentach, farbach czy olejach spożywczych. Nie powinno się ich wyrzucać do zwykłego kosza. W Warszawie są do tego PSZOKi, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Do dyspozycji mieszkańcy mają dwa - na Wilanowie i na Białołęce. Ci, którzy mają daleko, mogą skorzystać z MPSZOKów, czyli mobilnych punktów. Jednak sprawa ich dostępności wcale nie jest oczywista.

Raport z anteny 12.05, godz.10

Za mało punktów, za krótko czynne

O tym, że w Warszawie nie jest łatwo żyć w zgodzie z ekologią, przekonał się pan Bożydar. Chciał wyrzucić dwa pojemniki - po Krecie i po płynie do dezynfekcji. Żaden z punktów nie był mu po drodze, gdyż mieszka w jednej z centralnych dzielnic Warszawy.

- Teraz mam do wyrzucenia małe butelki, ale gdybym miał zawieźć coś większego to musiałbym już użyć samochodu. Przecież to nie jest ekologiczne - zastanawia się pan Bożydar - Nie będę wsiadał specjalnie do auta i spalał paliwo, żeby zawieźć tych parę rzeczy na drugą stronę Warszawy.

Dlatego pan Bożydar wybrał MPSZOK, czyli punkt mobilny. Ich w stolicy jest już 40, ale są czynne tylko dwa razy w tygodniu - w środy i soboty, przez 1,5h. Miasto zdaje sobie sprawę z tego, że dostęp do punktów selektywnej zbiórki jest bardzo ograniczony.

- Znalezienie dobrego miejsca na utworzenie PSZOKu nie jest łatwe, bo nikt nie chce mieć takiego punktu obok swojego domu. Ale dwa punkty to rzeczywiście za mało. Dlatego przyglądamy się naszej miejskiej przestrzeni i będziemy chcieli gdzieś jeszcze utworzyć takie punkty - mówi Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka urzędu miasta - Mamy 40 tych mobilnych punktów. W interesie ekologicznym i edukacyjnym jest poszerzenie harmonogramu, ale to wymaga dodatkowych środków. Będziemy starali się powiększyć ten harmonogram, ale tutaj jest wybór czy ten samochód ma stać półtorej godziny, ale we wszystkich 40 miejscach, czy dłużej ale w mniejszej liczbie miejsc.

A gdy już dotrzemy do MPSZOKu....

Harmonogram pracy MPSZOKów jest dostępny pod TYM adresem. Według niego punkt miał być czynny w sobotę w godzinach 16.00-17.30 przy ulicy Terespolskiej 4.- Na miejscu byłem o 17.00. Tam nikogo nie było. Zaczepiłem ochroniarza, który powiedział mi, że firma odbiera odpady sprzed klatek. Na szczęście wziął ode mnie te butelki - relacjonuje pan Bożydar.

Mieszkaniec zauważa, że jeśli ktoś nie spotka ochroniarza, bądź go nie spyta o MPSZOK, to może wrócić z kwitkiem i pojemniki po szkodliwych odpadach w tym przypadku wylądują w zwykłym, nieprzeznaczonym do tego koszu na śmieci. - Będziemy interweniować w firmie, która realizuje dla miasta te usługi - zapowiada Monika Beuth-Lutyk i dodaje, aby mieszkańcy każdy takie przypadek zgłaszali do miejskiego systemu Warszawa 19115.

Co oddajemy do PSZOKu/ MPSZOKu?

Pełną listę odpadów, które możecie przekazać do poszczególnych punktów znaleźć można na TEJ stronie.

PSZOKi znajdziecie pod tymi adresami:

  • PSZOK przy ul. Zawodzie 1 – WilanówPunkt jest czynny w godzinach: od poniedziałku do piątku 14:00-20:00 w soboty 9:00-20:00(z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy)
  • PSZOK przy ul. Płytowej 1 – Białołęka Punkt jest czynny w godzinach: od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-20.00 w soboty w godz. 9.00-20.00(z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy)

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?
Źródło: Segregacja niebezpiecznych odpadów? W Warszawie nie jest to takie proste