Jest to nasz nowy spektakl w starych dekoracjach. +Czerwonego Kapturka+ graliśmy w tej scenografii ponad dwadzieścia lat temu. Wystawiliśmy tę historię tradycyjnie, z zachowaniem rytmiki i reguł wiersza Jana Brzechwy" - powiedział PAP aktor Dariusz Jarosiński.
Jak wyjaśnił, "przez 20 lat wiele się dookoła nas pozmieniało". "Jako że jesteśmy teatrem innowacyjnym i otwartym na eksperymentowanie - postanowiliśmy odczytać tę historię na nowo jako polemikę z klasycznymi ujęciami. Wertując źródła odkryliśmy, że po raz pierwszy postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w literaturze pod koniec XVI w., a po raz pierwszy drukiem wydał ją Charles Perrault w 1697 r." - mówił Jarosiński.
"Ta historia znana jest przede wszystkim w klasycznej wersji braci Grimm, a także w rymowanej - Jana Brzechwy" - powiedział. "Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci i jest powszechnie znana na całym chyba świecie. Również i my postanowiliśmy dołożyć kamyczek do tego ogródka" - wyjaśnił aktor.
Zaznaczył, że aktorzy Teatru Scena 96 "zapraszają na familijny spektakl lalkowy, który będzie zupełnie nowym, polemicznym spojrzeniem na popularną opowieść". "Zachowaliśmy bohaterów tej opowieści, ale nadaliśmy im odmienny charakter i inaczej umiejscowiliśmy ich w tej historii" - wyjaśnił.
"Będzie i poważnie i zabawnie, a na pewno zupełnie inaczej. Jak zwykle mamy coś do powiedzenia dzieciom, dorosłym i bardzo dorosłym" - zapowiedział Jarosiński.
Scenariusz - zespół. Scenografię zaprojektował Jan Zieliński. Muzykę skomponował Marek Żurawski. Występują: Małgorzata Wolańska, Maciej Dużyński i Dariusz Jarosiński.
Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.scena96.pl.
Prapremiera "Czerwonego Kapturka" - 13 lutego o godz. 11 w siedzibie zespołu w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2). kolejne przedstawienia - 13 lutego o godz. 17, 14 lutego o godz. 15 oraz 20-21 i 27-28 lutego br.
Jak zaznaczono, "spektakle odbywać się będą zgodnie z wytycznymi w zakresie zdrowia publicznego zalecanymi przez MKiDN".
Bilety na spektakle dostępne na stronie: www.ewejciowki.pl.
Polecany artykuł:
Teatr Scena 96 działa w strukturach Stowarzyszenia Scena 96. Od 2018 r. prowadzi stałą scenę repertuarową w Pałacu Szustra przy ul. Morskie Oko 2 na warszawskim Mokotowie. W swoim repertuarze ma m.in. takie spektakle, jak: "Legenda sp. z o.o.", "Księga raju", "U rodziny Wigilia", "Cmok.Smok" i "Czarny łabędź". Przedstawienia te prezentowano m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Wertep" na Podlasiu, na "Karawanie. Wędrującym Festiwalu Sztuki i Animacji" na Mazowszu oraz na Festiwalu Teatralnym "InQbator" w Ostrołęce.
Stowarzyszenie Scena 96 grupuje artystów, animatorów i menedżerów kultury, od 1996 r. prowadzi działalność polegającą na organizowaniu wydarzeń teatralnych: spektakle teatralne i taneczne, festiwale, własne zespoły teatralne i taneczne, warsztaty i przedsięwzięcia edukacyjne o charakterze artystycznym. Głównym przedsięwzięciem Stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal "Sztuka Ulicy".(PAP)