W tym miejscu pojawi się sygnalizacja świetlna

i

Autor: Ewa Sas

Żoliborz: koniec przechodzenia przez przejście z sercem na ramieniu

2022-04-25 15:38

Jeszcze w tym roku na Żoliborzu pojawią się kolejne światła. Urzędnicy chcą, aby sygnalizację zamontować na przejściu przez Zygmunta Krasińskiego, w pobliżu Wybrzeża Gdyńskiego. Z analiz wynika, że to miejsce jest bardzo niebezpieczne. Do piątku firmy mogą się zgłaszać do przetargu na budowę sygnalizacji i przebudowanie okolicy przejścia.

Balkony z widokiem na... ścianę! Szczecińskie osiedle stało się sławne na całą Polskę

Pała z bezpieczeństwa

Urzędnicy argumentują, że w tym miejscu trzeba poprawić bezpieczeństwo, gdyż przejście na Krasińskiego w pobliżu Wybrzeża Gdyńskiego wypadło bardzo słabo w audycie przejść dla pieszych.

- Sygnalizacja się tam bardzo przyda. Obie zebry otrzymały bardzo niskie wyniki w audycie przejść dla pieszych: odpowiednio 1 i 2 w skali od 0 do 5. To jest miejsce, gdzie kierowcy rozwijają duże prędkości, ale też droga tam skręca, co pogarsza widoczność - mówi Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

Jednak jak się okazuje, mieszkańcy nie są jednomyślni co do tego, czy sygnalizacja w tym miejscu jest potrzebna. - Chodzę tędy od lat i nigdy nie poczułam się niebezpiecznie. Jest tutaj wysepka pomiędzy ulicami, nie zauważyłam też dużego ruchu rozpędzonych aut - mówi jedna z mieszkanek.

- Tu jest szkoła, więc z tego powodu jak najbardziej popieram - komentuje inna mieszkanka.

Niewiele po niej przez przejście przechodzi szkolna wycieczka. - Długo czekaliśmy, ale nareszcie będzie! - komentuje jeden z nauczycieli. - Bo jak pani widzi, w tej chwili żeby przejść z dziećmi potrzebnych jest aż dwóch nauczycieli, którzy tego dopilnują - dodaje.

Nie tylko sygnalizacja

Sygnalizacja świetlna to nie jedyne, co zmieni się w tym miejscu. Przebudowane zostaną także schody, które prowadzą do przejścia i pobliska rampa. - Po północnej stronie do zebry prowadzą schodki umieszczone przy samej jezdni. To powoduje, że pieszy schodząc z ostatniego właściwie wchodzi na jezdnię, a to bardzo niebezpieczne. Te schody zostaną przebudowane, inaczej je wyprofilujemy, zrobimy miejsce na zatrzymanie się przed jezdnią, a z boku wybudujemy rampę - opisuje Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich. Rampa w tej chwili już jest, ale bardzo stroma i z niewygodną nawierzchnią. Nadaje się do pokonania jedynie przez rowerzystów. Rodzice z dziećmi w wózku czy niepełnosprawni muszą już szukać innego przejścia.

Na oferty w przetargu urzędnicy czekają do 29 kwietnia. Wybrany wykonawca będzie miał 90 dni na wykonanie prac.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Co to za piosenka? Rozpoznaj piosenki po emotkach!

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł ma ta piosenka?
Jaka to piosenka?
Źródło: Żoliborz: koniec przechodzenia przez przejście z sercem na ramieniu