Bartłomiej Wróblewski - kim jest nowy RPO?

Bartłomiej Wróblewski - kim jest nowy RPO?
Autor: PAP Wojciech Olkuśnik Bartłomiej Wróblewsk

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich wybrany przez Sejm. Na urząd powołany został Bartłomiej Wróblewski. Decyzja czeka jeszcze na akceptację Senatu. W naszym artykule znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nowego RPO.

Bartłomiej Wróblewski - kim jest nowy RPO? To pytanie zadaje sobie dziś w Polsce wiele osób. Poseł Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich 240 głosami. Przeciw było 201, natomiast 11 osób wstrzymało się od głosu. Decyzja o wyborze Bartłomieja Wróblewskiego na RPO musi być jeszcze zaakceptowany przez Senat. Powołanie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich było możliwe dzięki sejmowej uchwale z czwartku 15 kwietnia. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że przepis pozwalający Adamowi Bodnarowi pełnić urząd RPO do czasu powołania nowego rzecznika jest niezgodny z konstytucją. Warto dodać, że kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego na RPO została zgłoszona w marcu 2021. Co wiadomo o polityku? Tego trzeba się dowiedzieć.

Jechał rozbitym renault ekspresówką

Bartłomiej Wróblewski - wiek

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich urodził się 13 marca 1975 w Poznaniu. Oznacza to, że w 2021 roku Bartłomiej Wróblewski skończył 46 lat. Jest więc o dwa lata starszy od Adama Bodnara.

Bartłomiej Wróblewski - RPO

Bartłomiej Wróblewski kandydatem na RPO został w marcu 2021. Pozostałymi kandydatami na urząd byli Piotr Ikonowicz (kandydat Lewicy) oraz Sławomir Patyra (wspólny kandydat KO i PSL). Teraz wybór Wróblewskiego na RPO musi zatwierdzić Senat. Ma na to 30 dni. Jeśli takiej zgody nie wyrazi, sejm będzie musiał powołać nową osobę.

Bartłomiej Wróblewski - kim jest?

Jak dowiadujemy się z Wikipedii, Bartłomiej Wróblewski to polski polityk, nauczyciel akademicki oraz specjalizujący się w prawie konstytucyjnym prawnik. To również poseł na Sejm VIII i IX kadencji. Studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2011 został dyrektorem Instytutu Prawa na poznańskim Wydziale Zamiejscowym SWPS.

Bartłomiej Wróblewski - poglądy

Decyzje podejmowane przez Bartłomieja Wróblewskiego wskazują, że należy on do konserwatywnej frakcji swojej partii. Poseł był jedną z osób, które złożyły do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozpatrzenie legalności obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących wykonywania aborcji. Głośno mówiło się również o jego sprzeciwie wobec tzw. "Piątki dla zwierząt" - ustawie regulującej ochronę zwierząt w Polsce.

Bartłomiej Wróblewski - alpinizm

Bartłomiej Wróblewski jest też czynnym alpinistą. W latach 1998–2014 zdobył Koronę Ziemi, czyli 9 najwyższych szczytów poszczególnych części Świata. Był też członkiem komitetu organizacyjnego Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 w 2017/18.

Źródło: Bartłomiej Wróblewski - kim jest nowy RPO?
Nasi Partnerzy polecają