Burze, grad, a nawet trąby powietrze! IMGW wydał alert: niebezpieczna pogoda w weekend

i

Autor: Pixaby Burze, grad, a nawet trąby powietrze! IMGW wydał alert: niebezpieczna pogoda w weekend

Burze, grad, a nawet trąby powietrze! IMGW wydał alert: niebezpieczna pogoda w weekend

2021-07-31 10:37

Zapowiada się bardzo niebezpieczny weekend w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami, w tym burzami, gradem, a nawet trąbami powietrznymi. Te mogą pojawić się na wschodzie kraju.

Burze, grad, a nawet trąby powietrze! IMGW wydał alert

Najbliższe godziny w pogodzie będą bardzo niespokojne. Nad Polskę nadciągnął niebezpieczny front, który przyniesie groźne zjawiska atmosferyczne. IMGW wydał ostrzeżenia meteo pierwszego i drugiego stopnia dla południowo-wschodniej części kraju. Będzie mocno padać, nie tylko deszcz, ale również grad. Spodziewajmy się również silnych porywów wiatru. W niedzielę mogą tworzyć się trąby powietrzne.

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu we Wrocławiu

Przed nami weekend, który upłynie pod znakiem dynamicznej sytuacji pogodowej. Już od soboty prognozujemy burze z gradem o wielkości nawet 5 cm, intensywne opady deszczu do 50 mm oraz silne porywy wiatru do 100 km/h. W niedzielę na południowym wschodzie kraju wystąpią też warunki sprzyjające pojawieniu się trąby powietrznej - czytamy w komunikacie IMGW.

Pogoda dziś: sobota, 31 lipca

Jak podaje IMGW, w sobotę zachmurzenie na terenach Polski będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz na wschodzie i południu kraju do 40 mm, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 23-25°C na północnym zachodzie i nad morzem oraz w dolinach sudeckich do 30-31°C na wschodzie; w rejonach podgórskich Karpat około 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach na zachodzie i północy do 55 km/h, nad morzem umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowy skręcający na zachodni. W czasie burz porywy do 90 km/h, wysoko w Sudetach do 60 km/h.

Pogoda jutro: niedziela, 1.08.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotnymi opadami deszczu. W południowo-wschodniej połowie kraju i na wybrzeżu możliwe burze, lokalnie z gradem. Na południowym zachodzie opady deszczu o umiarkowanym natężeniu. Prognozowana wysokość opadów na południu i południowym wschodzie do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 20-21°C na zachodzie do 30°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz porywy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, w Karpatach do 80 km/h.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Burze, grad, a nawet trąby powietrze! IMGW wydał alert: niebezpieczna pogoda w weekend