Co grozi za kradzież choinki z lasu? Ten mandat może zrujnować Ci święta!

2020-12-22 10:15 agada
Czy warto kraść choinki na Święta? Mandat może być wysoki
Autor: pexels.com Czy warto kraść choinki na Święta? Mandat może być wysoki

Z dnia na dzień coraz bliżej do Świąt Bożego Narodzenia. Pod supermarketami, na targach i w specjalnie wyznaczonych miejscach możemy spotkać sprzedawców, którzy aż do Wigilii będą wystawiać drzewka. Wiele osób, pomimo że choinkę można kupić za niewielkie pieniądze, postanawia jednak zaryzykować i nielegalnie wyciąć ją z lasu. Czy rzeczywiście się opłaca? Jakie kary za to grożą? Szczegóły w artykule.

Tysiące bombek w jednym miejscu. Niezwykłe muzeum w Miliczu

Kradzież choinki z lasu. Jaki mandat za to grozi?

Jak co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia wzrasta zapotrzebowanie na choinki. Pomimo coraz większej dostępności, część ludzi wciąż decyduje się na kradzieże drzewek. Ale czy warto ryzykować?

- Za kradzież drzewa bądź innej rośliny z lasu grozi nawet 500-złotowy mandat, bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść do 5000 złotych. - informuje Adam Siemakowicz, inspektor Straży Leśnej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Nie warto więc ryzykować i dokładać sobie nadprogramowych wydatków. Zwłaszcza że tych w okresie świątecznym mamy niemało. Lepiej skorzystać z oferty Lasów Państwowych i kupić choinkę z legalnego źródła.

- Nie musimy się też martwić, że kupując żywą choinkę przyczyniamy się do wycinki lasów. Pozyskiwane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji i z cięć pielęgnacyjnych, a koszt jednej choinki będzie mniejszy niż mandat karny. - tłumaczy insp. Siemakowicz.

W tym roku olsztyńscy leśnicy planują przygotować aż 10 tysięcy drzewek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach poszczególnych nadleśnictw.