Czy opony zimowe są obowiązkowe 2022? Od kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?

i

Autor: canva.com Czy opony zimowe są obowiązkowe 2022? Od kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?

Czy opony zimowe są obowiązkowe 2023? Od kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?

2023-11-06 13:32

Od kiedy trzeba zmienić opony na zimowe 2023? Kierowcy z dużą częstotliwością poszukują odpowiedzi na te pytanie a dzieje się tak za sprawą informacji, jaka viralowo rozeszła się w internecie. Właściciele samochodów mają mieć obowiązek zmiany opon na zimowe do 1 listopada, a jeśli nie, to zostaną ukarani mandatami. Jak wygląda sytuacja w tej kwestii? Czy rzeczywiście tak jest? Przekonajcie się sprawdzając, kiedy trzeba zmienić opony na zimowe. Mamy komentarz polskiej policji!

Czy opony zimowe są obowiązkowe 2023? Wiele osób boi się, że grozi im mandat za brak zimowych opon 2023. W internecie pojawiło się sporo komentarzy, że policja znacznie szybciej będzie sprawdzać ogumienie w cywilnych pojazdach. Przepis miałby obowiązywać od 1 listopada 2022 roku, a funkcjonariusze mieliby bardzo skrupulatnie do niego podchodzić. Sprawdzać, ale jednocześnie karać wypisując blankiet na kwotę ponad pół tysiąca złotych. Niewątpliwie zmiana opon na zimowe jest bardzo istotną kwestią, dzięki której zachowacie bezpieczeństwo na drodze. Zimówki dają też poczucie lepszej przyczepności w najtrudniejszych warunkach, jednak czy faktycznie opony zimowe są obowiązkowe od listopada?

Zima w Polsce 2023/2024 - TAKA pogoda zaskoczy wszystkich! To będzie zima stulecia?

Zębów zazdrości mu nawet Ibisz! Krzysztof Rutkowski w VOX FM

Czy opony zimowe są obowiązkowe 2023?

Opony zimowe obowiązkowe są w wielu europejskich krajach. Do przepisów o konieczności jeżdżenia na bardziej miękkim niż latem ogumieniu muszą dostosować się kierowcy w Finlandii, Chorwacji, na Słowacji, Litwie, Łotwie, czy we Francji. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej policji RP, w naszym kraju nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe. Ze względu na lód i śnieg zimówki są zalecane.

Obecnie w Polsce nie ma przepisu, który nakazuje zmianę opon. Nie zmienia to jednak faktu, że znaczna większość kierowców decyduje się na ogumienie dostosowane do pory roku. Jazda w okresie zimowym to zdecydowanie większe wyzwanie w porównaniu do lata. (...) Pamiętajmy, że używanie opon nieprzystosowanych do warunków pogodowych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragicznych w skutkach wypadków!

Od kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?

Opony na zimowe 2023 możecie zmienić w wybranym dla siebie momencie. Każdy dobry kierowca, który powinien stosować zasady bezpieczeństwa na drodze, zmieni ogumienie już w listopadzie. Eksperci mówią, że opona zimowa już wtedy znacząco poprawi bezpieczeństwo jazdy. Wówczas temperatura, w ciągu dnia regularnie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe różnią się już na pierwszy rzut oka wyglądem od opon letnich. Charakterystyczna rzeźba bieżnika sprawia, że opony te zapewniają wysoką przyczepność na mokrej nawierzchni oraz skutecznie odprowadzają wodę i śnieg.

Opony zimowe 2023 - rocznik, bieżnik

Zmieniając opony trzeba sprawdzić, czy nadają się one do eksploatacji. Podstawowym elementem, jaki należy skontrolować w przypadku opony jest głębokość bieżnika. Przepisy prawa mówią, że minimalna dozwolona głębokość wynosi 1,6 mm. Należy pamiętać, że aby opona zimowa skutecznie spełniała swoją funkcję, jej bieżnik musi posiadać przynajmniej 4 mm głębokości. Przyjmuje się, że opony zaczynają tracić swoje właściwości po 6-7 latach od daty wyprodukowania. Natomiast już po 10 latach kwalifikują się do bezwzględnej wymiany.

Karta walk Fame Friday Arena 2. Kiedy i kto walczy na Fame MMA Friday Arena?

Sonda
Zmieniłeś już opony letnie na zimowe w swoim aucie?