Dzień Świętego Patryka 2022: Co to jest za święto? Jak je obchodzimy?

i

Autor: Pixabay Dzień Świętego Patryka 2022: Co to jest za święto? Jak je obchodzimy?

Dzień Świętego Patryka 2022: Co to jest za święto? Jak je obchodzimy?

2022-03-04 14:47

Dzień Świętego Patryka 2022 to irlandzkie święto, które obchodzone jest na całym świecie. Najwięcej wydarzeń związanych z obchodami tego dnia dzieje się oczywiście w Irlandii, ale również w Polsce w wielu miejscach świętujemy ten dzień. Kiedy wypada dzień Świętego Patryka? Jak go obchodzimy? Co to za święto?

Spis treści

  1. Kiedy jest Dzień Świętego Patryka 2022
  2. Co to dzień świętego Patryka?
  3. Jak obchodzi się dzień świętego Patryka w Irlandii?
  4. Jak obchodzi się dzień świętego Patryka w Polsce?
  5. Jak zrobić kapelusz na dzień świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe. Sam Święty Patryka jest patronem Irlandii, dlatego tego dnia wszyscy dorośli mają wolne od pracy. Jednak jest to dość specyficzny dzień, dlatego wiele krajów, w tym Polska z chęcią zapożyczają sobie odrobinę tej tradycji i również obchodzą Dzień Świętego Patryka. Dlaczego specyficzne? Obchody związane są między innymi z piciem zielonego piwa, czy chociażby dużej ilości whisky. Jednak warto zaznaczyć, że w ten dzień odbywają się także wesołe parady, a Irlandczycy chętnie przebierają się za postać Świętego Patryka, albo ubierają coś w kolorze zielonym. Symbolem tego dnia jest także specjalny kapelusz. Z postacią Świętego Patryka wiążą się również różne legendy. Wszystko co warto wiedzieć o tym dniu znajdziecie w tym artykule.

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka 2022

Dzień Świętego Patryka obchodzony jest zawsze tego samego dnia. Jest to data związana ze śmiercią patrona Irlandii. Święto przypada na 17 marca. Obchodząc ten dzień warto wiedzieć, że najważniejszym atrybutem jest liść trzylistnej koniczyny, czyli tzw. Shamrock. Nie bez powodu koniczyna znalazła się także w narodowych symbolach Irlandii. Dlaczego zielony liść jest tak ważny? Według legendy Święty Patryk użył koniczyny by zobrazować ludziom Trójcę Świętą.

Co to dzień świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka to narodowe święto Irlandii. Jednak obchody tego święta są już tak popularne, że w różnych częściach świata świętuje się wspólnie z Irlandczykami. W ten dzień składa się hołd Patrykowi urodzonemu w 385 roku w Brytanii. Chłopiec według legend został porwany i sprzedany do Irlandii, gdzie miał zajmować się wypasaniem owiec. Przez wiele lat ciężkiej pracy został natchniony przez Boga, dzięki czemu uciekł z rąk porywacza. W podzięce Patryk miał za zadanie nawrócić wszystkich pogan w Irlandii na chrześcijaństwo. Natchniony miał studiować teologię, co miało go uczynić w przyszłości biskupem. Prowadził działalność misyjną i nawracał ludzi. Wprowadził także formę działalności kościelnej. Według legend Święty Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

Jak obchodzi się dzień świętego Patryka w Irlandii?

W Irlandii dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy. Od rana do wieczora mieszkańcy paradują w zielonych strojach, charakterystycznych czapkach i różnych przebraniach. W irlandzkich pubach tego dnia świętuje się zielonym piwem, znanym na całym świecie Guinnessem i whiskey. Najwięcej wydarzeń związanych z dniem Świętego Patryka jest oczywiście w Dublinie. Do tego miasta co roku przyjeżdżają tysiące osób z różnych zakątków świata. To najlepsza okazja, by dać ponieść się dobrej zabawie!

Jak obchodzi się dzień świętego Patryka w Polsce?

W Polsce również obchodzi się dzień Świętego Patryka. To dobra okazja na spędzenie szalonego wieczoru w gronie najbliższych przyjaciół. W polskich barach i pubach w ten dzień możemy dostać zielone piwo. W lokalach puszczana jest irlandzka muzyka, a niekiedy możemy nawet spotkać osoby przebrane za skrzata, albo mające na sobie strój z zielonymi elementami.

Jak zrobić kapelusz na dzień świętego Patryka?

Zielony kapelusz skrzata, który jest charakterystycznym elementem obchodów dnia Świętego Patryka można w łatwy sposób zrobić w domu. Wystarczy mieć trochę tektury, zieloną bibułę, trochę czarnego i złotego kartonu, a także klej.

Na początku należy wyciąć z tektury koło o dowolnym rozmiarze, tak aby kapelusz mieścił się na naszej głowie. To będzie nasze rondo kapelusza. Po środku koła należy wyciąg dziurę na głowę. Z reszty tekstury wyciąg prostokąt. Następnie krótsze końce prostokąta należy ze sobą skleić np. klejem, lub taśmą, tak aby powstał walec. Oba elementy trzeba ze sobą połączyć. Górę kapelusza można wzmocnić dodatkowym kołem z tektury. Teraz należy owinąć go zieloną bibułą.

Z czarnego kartonu wycinamy prostokątny pasek o długości obwodu kapelusza. Dodatkowo ze złotego kartony wycinamy klamrę. Oba kartonowe elementy sklejamy ze sobą. Później nakładamy na kapelusz, tak aby pas znajdował się nieco ponad wyżej ronda kapelusza. Pas z klamrą można przykleić odrobiną kleju.

Weterynarze z Przemyśla przywieźli porzucone psy z Ukrainy
Źródło: Dzień Świętego Patryka 2022: Co to jest za święto? Jak je obchodzimy?