Dziś wielkie sprzątanie w całej Polsce! Tysiące wolontariuszy ruszyło sprzątać polskie rzeki

sprzątanie śmieci
Autor: GM

Dziś w całym kraju ponad 3000 wolontariuszy w 200 zorganizowanych akcjach sprząta okolice polskich rzek. Wszystko w ramach finału 3. edycji Operacji Czysta Rzeka. Wielkie sprzątanie odbywa się w 14 województwach. Wydarzenie ma mieć wpływ na zachowania osób, które nie dbają o porządek w miejscach, z których korzystają też inni.

Operacja Rzeka 2021 ruszyła 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody. Od tamtej pory odbyło się prawie 100 akcji w całej Polsce, podczas których prawie 1400 wolontariuszy sprzątało okolice polskich rzek. Dziś, 17 kwietnia przypada finał akcji, dlatego do zbierania śmieci ruszyło ponad 3000 wolontariuszy z 200 sztabów. Akcja odbywa się dziś w 14 województwach!

Kwietniowa Rzeszowska Masa Krytyczna indywidualnie!

Wielkie sprzątanie. Dziś finał akcji!

Finał akcji został zaplanowany jest na 17 kwietnia. Dziś 122 sztaby w 14 województwach zorganizuje 202 akcje sprzątania. Weźmie w nich udział dokładnie 3076 wolontariuszy.

- Zaangażowanie w tegoroczną edycją przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Cieszy nas taki społeczny odzew, bo razem możemy więcej. Do ostatniej chwili spływały zgłoszenia sztabów i wolontariuszy. Z dnia na dzień statystyki rosły, w Sztabie Głównym zastanawialiśmy się, ile Was ostatecznie będzie i czy damy radę zabezpieczyć wszystkie akcje logistycznie. Udało się! Wszystkie pakiety zostały skompletowane i wysłane – czytamy na stronie akcji.

W tym roku akcja odbywa się zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią COVID-19. Dlatego ograniczono udział wolontariuszy w akcjach lokalnych do 20. oraz obowiązkowe jest przestrzeganie zaleceń sanitarnych.

Operacja Czysta Rzeka

Operacja Rzeka jest więc pierwszą w historii skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. - czytamy na stronie organizatorów akcji.

CZYTAJ TAKŻE: Trwa Spis Ludności 2021. Zobacz jak to wyglądało kilkadziesiąt lat temu! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Takie wydarzenia mają mieć wpływa na zachowania osób, które nie zawsze dbają o porządek w miejscach, z których korzystają też inni. Organizatorzy akcją Operacja Czysta Rzeka chcą powiedzieć wszystkim, aby dbać o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce.

Sonda
Rafał Brzozowski - czy czekasz na występ na Eurowizji?
Źródło: Dziś wielkie sprzątanie w całej Polsce! Tysiące wolontariuszy ruszyło sprzątać polskie rzeki
Nasi Partnerzy polecają