Euro 2020 - Szwecja

i

Autor: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

EURO 2020: Policja zajmie się pogróżkami pod adresem szwedzkiego piłkarza

2021-06-15 14:52

Piłkarska federacja Szwecji SvFF, grupowego rywala Polski w mistrzostwach Europy, zdecydowała się zgłosić na policję groźby w mediach społecznościowych dotyczące Marcusa Berga, który w poniedziałkowym meczu Szwecji z Hiszpanią (0:0) nie trafił do bramki w stuprocentowej sytuacji.

Zawstydzające pudło reprezentanta Szwecji Marcusa Berga, który nie trafił z czterech metrów do pustej bramki w meczu z Hiszpanią długo odbijało się echem w ogólnopolskich mediach. W 61. minucie Marcus Berg dostał znakomite podanie od Alexandra Isaka, ale spudłował stojąc zaledwie cztery metry przed pustą bramką. 

Na piłkarza wylała się fala "hejtu".

„Najróżniejsze określenia organów płciowych, pozbawienie obywatelstwa i dożywotnia banicja były najłagodniejszymi komentarzami, lecz groźby pod jego adresem, a także jego rodziny przekroczyły wszelkie granice”

 - powiedział szef bezpieczeństwa w SvFF Martin Fredman.

Dodał że jego sztab skopiował i wydrukował kilkaset komentarzy głównie na profilu Berga, które przekraczają prawo i są bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia piłkarza, a także obrażają jego godność w wyjątkowo obraźliwym i wyrafinowanym stylu - "w naszym kraju są na to konkretne paragrafy przewidujące surowe kary i autorami zajmie się już policja”.

SvFF już wielokrotnie wcześniej zgłaszała takie przypadki, zwłaszcza te dotyczące kilku sędziów piłkarskich, którzy po groźbach śmierci otrzymywali ochronę policji. Raz nawet podpalono dom jednego z arbitrów.

Podczas mistrzostw świata w Rosji w 2018 roku ofiarą hejtu szwedzkich kibiców padł Jimmy Durmaz, który w meczu z Niemcami (1:2) w doliczonym czasie sprowokował rzut wolny, z którego Niemcy strzelili zwycięską bramkę.

Fala hejtu przybrała tak ogromne rozmiary, że po groźbach śmierci i rasistowskich komentarzach SvFF również zgłosiła sprawę na policję, która odnalazła autorów najgroźniejszych wpisów i ich ukarała.

Jak wyjaśnił Fredman: „hejt stał się zjawiskiem codziennym, lecz jak wiemy może prowadzić do tragedii, więc należy reagować surowo i najszybciej jak to możliwe”.

 

Rywalami Szwecji w grupie E są Hiszpania, Słowacja i Polska, z którą drużyna Janne Anderssona spotka się 23 czerwca w Sankt Petersburgu.

Raport z anteny 15.06, godz.10
Źródło: EURO 2020: Policja zajmie się pogróżkami pod adresem szwedzkiego piłkarza