Energia - Vox

i

Autor: Materiały prasowe

Klasy energetyczne sprzętów – czym są i jak czytać etykiety?

2022-08-29 11:15 Materiał sponsorowany

Lato to czas, kiedy wielu z nas decyduje się na remonty mieszkań albo wymianę sprzętów np. w kuchni. Wybierając je, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd czy cenę, ale również na klasę energetyczną. To ważny parametr, przekładający się na wysokość rachunków za energię elektryczną, które będziemy otrzymywać przez kolejne lata. Oto krótki poradnik dotyczący nowych klas energetycznych, który pomoże w dokonaniu przemyślanych wyborów.

Klasa energetyczna informuje nas o efektywności energetycznej urządzeń. Dzięki etykietom możemy w szybki sposób sprawdzić, który model będzie przyjazny dla środowiska, jak również umożliwi nam otrzymywanie mniejszych rachunków. W poprzednim systemie oznaczeń najniższą była klasa D, która dotyczyła najmniej efektywnych energetycznie produktów, natomiast bardziej energooszczędne z nich były oznaczane jako A+++.

W 2017 r. Komisja Europejska przyjęła jednak rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego. Nowe etykiety obejmują skalę „od A do G”, są prostsze i zawierają informacje, które ułatwiają rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów. Przykład „starej” i „nowej” etykiety możemy znaleźć na grafice poniżej.

Energia - zdjecie w artykuł

i

Autor: https://www.gov.pl/web/klimat/nowe-etykiety-energetyczne

Nowe etykiety efektywności energetycznej mają także kody QR, dzięki którym możemy uzyskać szybki dostęp do cyfrowej karty produktu zamieszczonej w EPREL (ang. European Registry for Energy Labelling), czyli europejskiej bazy danych produktów podlegających etykietowaniu energetycznemu. Co więcej, na etykietach znajdziemy również tzw. klasy hałasu, które informują o poziomach natężenia dźwięku, co może mieć ogromne znaczenie dla komfortu domowników.

Więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której głównym celem jest zbudowanie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Listen to "Co motywuje Polaków do oszczędzania energii?" on Spreaker.