Watykan

Kardynałowie wybrali. Nowym papieżem został Robert Prevost

2025-05-08 19:16

W czwartek, 8 maja po godz. 18:00 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym. Kardynałowie wybrali nowego papieża, którym został Robert Prevost. Nowa głowa Kościoła przyjęła imię Leon XIV. Kim jest i ile ma lat? Skąd pochodzi? Jakie ma wykształcenie, doświadczenia i poglądy? Przedstawiamy sylwetkę nowego papieża.

Spis treści

  1. Nowy papież wybrany przez kardynałów
  2. Nowy papież Leon XIV. Kim jest kardynał Robert Prevost? Ile ma lat? Skąd pochodzi? Jakie ma wykształcenie?
  3. Robert Prevost, czyli papież Leon XIV - poglądy

Nowy papież wybrany przez kardynałów

Zgodnie z przepisami po wyborze papież został zapytany, czy przyjmuje wybór i jakie obiera imię. Odebrał też pierwszy hołd od kardynałów. Następnie nowy biskup Rzymu przeszedł do tzw. pokoju łez, czyli zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie po raz pierwszy nałożył białą sutannę i cały strój papieski.

Niedługo później na balkon bazyliki Świętego Piotra wyszedł kardynał protodiakon Dominique Mamberti i ogłosił wiadomość o wyborze 267. papieża ze słynnymi słowami "Habemus papam". Wtedy też nowy papież - Leon XIV - pokazał się po raz pierwszy wiernym i udzielił błogosławieństwa.

Nowa głowa Kościoła została wybrana w czwartym głosowaniu.

Czytaj również: Robert Francis Prevost został papieżem. Pierwsze słowa Leona XIV

Nowy papież Leon XIV. Kim jest kardynał Robert Prevost? Ile ma lat? Skąd pochodzi? Jakie ma wykształcenie?

Kardynał Robert Prevost urodził się 14 września 1955 r. w Chicago w Stanach Zjednoczonych jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. W tym roku skończy 70 lat.

W 1977 r. Prevost ukończył licencjat z matematyki i rozpoczął studia filozoficzne na Villanova University w Pensylwanii. W 1978 r. wstąpił do zakonu św. Augustyna, a święcenia prezbiteratu otrzymał cztery lata później. Udało mu się również ukończyć studia teologiczne w Catholic Theological Union w Chicago. W 1985 r., w ramach prac nad doktoratem, trafił na misję do Peru. Dwa lata później został mianowany dyrektorem ds. powołań oraz misji prowincji "Matki Dobrej Rady" w Olympia Fields w stanie Illinois.

W 1985 r. Prevost wrócił do Peru, gdzie spędził kolejne lata. W 1999 r. wybrano go na prowincjała prowincji augustiańskiej "Matki Dobrej Rady" w Chicago, a ponad dwa lata później - na przeora generalnego. W 2013 r. wrócił do Chicago, by już w 2014 r. zostać mianowanym administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo. Wtedy też Prevost został biskupem. Jego zawołaniem biskupim są słowa "In Illo uno unum", podkreślające jedność chrześcijan w Chrystusie.

W 2015 r. duchowny został biskupem Chiclayo, a trzy lata później - drugim wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Peru. W 2019 r. papież Franciszek mianował go członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, a wkrótce również członkiem Kongregacji ds. Biskupów. W 2023 r. został prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej oraz kardynałem. Później był również członkiem Dykasterii ds. Ewangelizacji, Dykasterii Nauki Wiary, Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Dykasterii ds. Duchowieństwa, Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych oraz Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego.

W lutym 2025 r. papież Franciszek mianował Prevosta na kardynała biskupa włoskiej diecezji Albano.

Czytaj również: Stolica Apostolska ma nowego papieża Leona XIV. Pierwsze reakcje na wybór Roberta Francisa Prevosta

Robert Prevost, czyli papież Leon XIV - poglądy

Jak przed wyborem papieża podkreślały amerykańskie media, Prevost uważany jest za "opcję środka", równoważącą liberalne i konserwatywne podejście do Kościoła. Z Franciszkiem łączyć ma go zaangażowane podejście do pomocy wykluczonym - migrantom, osobom żyjącym w ubóstwie.

Prevost wspierał też docenianie przez swojego poprzednika obecności i roli kobiet w Kościele, w tym również w jego strukturach. Jednocześnie nowy papież ma nie być jednak zbyt przychylny społeczności LGBT.

W przeszłości duchowny zabierał już głos w sprawie nadużyć seksualnych wewnątrz Kościoła. Podkreślał, że "musimy być transparentni i towarzyszyć ofiarom". - Rodzi to wielką odpowiedzialność wobec nas wszystkich - zaznaczał.

W swoim pierwszym wystąpieniu jako Leon XIV apelował do wszystkich, by budowali mosty dialogu i spotkania, zawsze w pokoju. Wielokrotnie użył słowa "pokój". - Chciałbym, żeby pozdrowienie pokoju trafiło do naszych serc, by dotarło do waszych rodzin, do wszystkich osób, gdziekolwiek są, do wszystkich narodów, na całą Ziemię. Niech pokój będzie z wami - mówił wśród ogromnego aplauzu.

Dodał: "To jest pokój Chrystusa zmartwychwstałego, pokój bezbronny i taki, który rozbraja, pokorny i wytrwały. Pochodzi od Boga, który kocha nas wszystkich, bezwarunkowo". Nowy biskup Rzymu powiedział też, że świat potrzebuje światła Chrystusa. - Ludzkość potrzebuje go jako pomostu, by dotarł do niej Bóg i jego miłość. Pomóżcie nam i wy, i sobie nawzajem budować mosty przez dialog, spotkanie - jednocząc się, by być jednym ludem, zawsze w pokoju - prosił papież.

Źródło: Vatican News

Konklawe 2025. Kardynałowie wybierają następnego papieża
Źródło: Kardynałowie wybrali. Nowym papieżem został Robert Prevost