Krwawy Księżyc 2021 [zdjęcie poglądowe]

i

Autor: Pixabay Krwawy Księżyc 2021 [zdjęcie poglądowe]

Krwawy księżyc. Jak powstaje? Gdzie oglądać? Pełnia krwawego księżyca [maj 2021]

2021-05-24 9:12

Pełnię krwawego księżyca będziemy mogli zaobserwować 26 maja 2021. Tej nocy na niebie zobaczymy Superksiężyc, który nad ranem zabarwi się na krwisty kolor. Jak powstaje pełnia krwawego księżyca? Gdzie można ją obserwować?

Pełnia Kwiatowego Księżyca [maj 2021]

Każda pełnia księżyca w roku ma swoją nazwę. W maju, a dokładniej 26 maja, obserwować będziemy Pełnię Kwiatowego Księżyca. Inne nazwy pełni księżyca w maju to Pełnia Zajęcza, Mleczna lub Sadzenia Kukurydzy.

W 2021 roku Pełnia Kwiatowego Księżyca będzie wyjątkowa, ponieważ po pierwsze, księżyc znajduje się właśnie w perygeum, czyli w punkcie orbity położonym najbliżej ziemi, co sprawia, że będzie jeszcze lepiej widoczny.

Po drugie, dzięki odpowiedniemu ustawieniu Słońca, Ziemi i Księżyca będziemy mogli zaobserwować na niebie tzw. Krwawy Księżyc. Jak powstaje i co oznacza?

Krwawy Księżyc 2021 – jak powstaje?

Krwawy Księżyc pojawia się na niebie, gdy Słońce i Księżyc zajmują dokładnie te same pozycje po przeciwnych stronach Ziemi. Nasza planeta blokuje część światła słonecznego, a jak wiemy księżyc nie świeci własnym światłem. Promienie słoneczne przechodzące przez atmosferę ziemską ulegają rozproszeniu i załamaniu, co sprawia, że do księżyca dociera głównie czerwone promieniowanie, nadając mu czerwoną poświatę.

Krwawy Księżyc 2021 – gdzie oglądać?

Krwawy Księżyc to niezwykłe zjawisko, które można obserwować w wybranych częściach globu. Całkowite zaćmienie, czyli czas w którym księżyc jest w najgłębszym cieniu trwa ok. 15 minut. Krwawy Księżyc w pełnej krasie będzie widoczny w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Ameryce Środkowej. Częściowe zaćmienie będzie można obserwować w Indiach, Nepalu, zachodnich Chinach i wschodniej Rosji. We wschodniej Australii, Nowej Zelandii i na wyspach Pacyfiku mieszkańcy będą mogli zaobserwować zarówno całkowite jak i częściowe zaćmienie księżyca.

Niestety w Europie nie zobaczymy Krwawego Księżyca, ale nic straconego. Naukowcy z NASA przygotowali wizualizację, która sekunda po sekundzie pokazuje jak wygląda pełnia Krwawego Księżyca.

QUIZ. Geograficzne rekordy świata. Nawet szkolna "szóstka" nie gwarantuje maksa

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się najwyższy wodospad na świecie?
Źródło: Krwawy księżyc. Jak powstaje? Gdzie oglądać? Pełnia krwawego księżyca [maj 2021]