Lany poniedziałek 2022 - kiedy wypada, jak świętować, za co grozi mandat?

i

Autor: Pixabay Lany Poniedziałek - zdjęcie poglądowe

Lany poniedziałek 2022 - kiedy wypada, jak świętować, za co grozi mandat?

2022-04-12 11:06

Święta wielkanocne za pasem! Jedną z ulubionych tradycji młodzieży jest oczywiście Lany Poniedziałek. Kiedy wypada i skąd wziął się zwyczaj polewania wodą?

Lany poniedziałek 2022 - data

Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że każdego roku jej data będzie inna. Data uzależniona jest od faz księżyca i przyjęte jest, że wypada ona pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Niedziela Wielkanocna 2022 wypada 17 kwietnia.

Dzień później oczywiście przypada Lany Poniedziałek. Tego dnia zwyczajowo powinniśmy być przygotowani, że ktoś może chcieć nas polać wodą, ale też sami możemy mu się odwdzięczyć.

Poranne Wyjce - Tłusty Czwartek

Pierwotnie wodą śmigus oraz dyngus były tradycjami odrębnymi. Pierwsza z nich, oprócz polewania wodą, polegała na smaganiu gałązkami wierzbowymi... młodych drzew. Symbolizowało to oczyszczenie z chorób i brudu. Z kolei dyngus był opcją na uniknięcie bicia i polewania wodą, jednak trzeba było się wykupić upominkiem.

Najczęściej oblewane były panny na wydaniu i miało zapewnić im to płodność, to aktualnie najchętniej tradycję podtrzymuje młodzież. Polewanie wodą odbywa się już bez względu na płeć. Śmigus - dyngus stracił swoją symbolikę na rzecz zabawy i.. chuligańskich wybryków.

Sonda
A Ty jak świętujesz Lany Poniedziałek?

Za co można dostać mandat w Lany Poniedziałek?

W ostatnich czasach dochodziło w Poniedziałek Wielkanocny do wielu niebezpiecznych sytuacji. Dlatego obecnie według służb porządkowych polewanie wodą kwalifikuje się jako zakłócanie porządku i można otrzymać za to mandat.

Spodziewać się go mogą szczególnie osoby, które oblewają wodą przypadkowe osoby, na przykład wracające z kościoła, zrzucają worki z wodą z wysokości na przechodniów czy samochody, jak również polewanie przejeżdżających aut w ogóle, ponieważ niesie to ryzyko wypadku drogowego.