Matura 2022: ta lektura TO PEWNIAK na egzaminie z języka polskiego!

i

Autor: Pixabay Zdjęcie ilustrujące

Matura 2022: ta lektura TO PEWNIAK na egzaminie z języka polskiego!

2022-04-26 12:32

Matura zbliża się wielkimi krokami, a maturzyści szukają w internecie podpowiedzi co może znaleźć się w arkuszach maturalnych. Pewność co do tego będziemy mieli niestety 4 maja, gdy ruszą matury 2022. W sieci od pewnego czasu krążą jednak pewniaki na tegoroczną maturę z języka polskiego. Warto też zobaczyć, co było w poprzednich latach. To wszystko znajdziecie w tym artykule.

Matura 2022 z języka polskiego rozpocznie się w całej Polsce w środę 4 maja, o godzinie 9.00. Ten egzamin będzie pierwszym wśród trzech obowiązkowych, do których przystąpią tegoroczni maturzyści. Czas na rozwiązanie zadań z języka polskiego to 170 minut. Arkusz będzie składał się z dwóch części. W pierwszej będzie tzw. czytanie ze zrozumieniem, za które można zdobyć 20 punktów. W drugiej wypracowanie i 50 punktów do zgarnięcia. Aby zdać trzeba uzyskać 30 procent. Do matury zostało już mało czasu, bo ta ruszy zaraz po majówce, dlatego maturzyści zaczynają szukać w internecie podpowiedzi, co może znaleźć się na wypracowaniu. Po sieci krążą pewniaki, które trzeba powtórzyć przed maturą. Warto też spojrzeć na matury z lat ubiegłych i zobaczyć, jakie lektury wówczas znalazły się w arkuszu. Co więc może być na egzaminie z języka polskiego?

Spis treści

 1. Matura 2022 z języka polskiego: te lektury TO PEWNIAKI
 2. Matura 2022 z języka polskiego: NASZ PEWNIAK

Matura 2022 z języka polskiego: te lektury TO PEWNIAKI

I choć po sieci krążą pewniaki, to pewni będziemy dopiero 4 maja, gdy ruszy matura z języka polskiego. Najważniejsze lektury, o których w tym roku mówi się, że mogą znaleźć się w arkuszu maturalnych to:

 • Bogurodzica
 • Treny, Pieśni i Psalmy Jana Kochanowskiego
 • Pan Tadeusz
 • Dziady
 • Lalka
 • Potop
 • Wesele
 • Ferdydurke
 • Kordian

Aby mieć poczucie przygotowania się do egzaminu najlepiej powtórzyć sobie zawartość tychże lektur.

Muniek o nowej płycie T.Love : „No jara mnie to strasznie!”

Matura 2022 z języka polskiego: NASZ PEWNIAK

„Lalka” Bolesława Prusa i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to raczej mało prawdopodobne lektury na maturze 2022. Dlaczego? „Lalka” była na zeszłorocznej maturze, a „Wesele” rok wcześniej. W arkuszach często występują też utwory Adama Mickiewicza, ale żaden z nich nie znalazł się w wypracowaniu od dwóch lat. W 2016 roku były to „Dziady cz. IV”, a właśnie trzy lata później „Dziady cz. III”. Dlatego pewniakiem na maturze z polskiego mogą być ponownie „Dziady”, lub „Pan Tadeusz”.

Pamiętajcie, że wszystkie najważniejsze lektury (w tym również "PEWNIAKI"), możecie przypomnieć sobie błyskawicznie ze słuchawkami na uszach.

Włączcie teraz podcasty ze streszczeniami!

Listen to "Bogurodzica" on Spreaker. Źródło: Matura 2022: ta lektura TO PEWNIAK na egzaminie z języka polskiego!