Nakaz zasłaniania ust i nosa. Sprawdź, gdzie nie trzeba nosić maseczek!

2021-03-03 14:20 P.R
Gdzie nie trzeba nosić maseczek?
Autor: Manfred Antranias Zimmer Manfred Antranias Zimmer

Od soboty 27 lutego obowiązują nowe przepisy. Zgodnie z nimi, ust i nosa nie można zasłaniać już przyłbicami, szalikami czy apaszkami, a jedynie maseczkami. Istnieją jednak miejsca gdzie ten nakaz nie obowiązuje.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 26 lutego 2021 r. maseczki należy nosić m.in. na bulwarach, promenadach, drogach, placach i na terenie cmentarzy. Oprócz tego niezbędne są w parkach leśnych, miejscach postoju pojazdów i na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatkach schodowych, w windach). Obowiązkowe są także m.in. w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej takich jak np. szkoły i kościoły, w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, obiektach handlowych lub usługowych, w środkach publicznego transportu zbiorowego.

Nakaz zakrywania ust i nosa - gdzie nie obowiązuje?

Bez maseczki możemy poruszać się np. w parku, lesie i uprawiając sport wyczynowy. To oznacza m.in. że maseczkę musi mieć rowerzysta jadący ulicą lecz nie po parku. Ponadto maseczki nie trzeba nosić w obrębie zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego oraz plaży. Zakrywać ust i nosa nie muszą uczniowie i dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, a także osoby zatrudnione w przedszkolu lub szkole oraz... pary w trakcie składania przysięgi małżeńskiej.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

MATURA 2021 Szczecińscy maturzyści o próbnym egzaminie