Spadające gwiazdy

i

Autor: sagesolar flickr.com Spadające gwiazdy

Noc spadających gwiazd: CZERWIEC 2021 - kiedy oglądać CZERWCOWE BOOTYDY?

2021-06-22 15:47

W czerwcu 2021 będziemy mieli kolejną okazję do podziwiania niesamowitych zjawisk na nocnym niebie. W tym miesiącu przypada maksimum meteorów z roju Czerwcowych Bootydów. Z naszego artykułu dowiecie się, kiedy wypada noc spadających gwiazd.

Kiedy oglądać Czerwcowe Bootydy? Takie pytanie mogą sobie zadawać wszystkie osoby zainteresowane obserwacjami nocnego nieba. Czerwcowa noc spadających gwiazd to jedyna w tym miesiącu okazja, by podziwiać meteory przemykające na tle gwiazd. Co ważne, Czerwcowe Bootydy są jednym z najatrakcyjniejszych do oglądania zjawisk astronomicznych, gdyż ich prędkość jest relatywnie niewielka - wynosi jednie 18 km/s. Przeloty meteorów są więc wyjątkowo dobrze widoczne. Jaka jest data nocy spadających gwiazd w czerwcu? Kiedy wypada maksimum roju Czerwcowych Bootydów? Jakie miejsca są najlepsze do ich obserwacji? Informacje na ten temat znajdziecie w dalszej części artykułu.

Sonda
Czy obserwujesz spadające gwiazdy?
Żar leje się z nieba… Kurtyny wodne w centrum Białegostoku

Czerwcowe Bootydy 2021 - data nocy spadających gwiazd

Czerwcowe Bootydy to rój meteorów aktywny od 22 czerwca do 2 lipca. Maksimum wypada zaś 28 czerwca. Ich aktywność jest zmienna, ale warto cierpliwie obserwować nocne niebo, gdyż przeloty tych meteorów mogą być bardzo efektowne. Są nie tylko dość wolne, ale też bardzo jasne. W 2008 roku zaobserwowano należący do roju Czerwcowych Bootydów bolid o jasności -20.7 mag.

Zobacz też: Spadające gwiazdy 2021 - KALENDARZ nocy meteorów

Czerwcowe Bootydy 2021 - jak i gdzie oglądać?

Jakie miejsce wybrać do oglądania Czerwcowych Bootydów? 28 czerwca najlepiej wybrać się w miejsce z dala od miast. Światła latarń utrudniają bowiem obserwacje. Pamiętajmy jednak, że niebo będzie rozjaśniał Księżyc. Jego blask może przeszkadzać w podziwianiu widowiska. Na szczęście Czerwcowe Bootydy są bardzo jasne i można je oglądać gołym okiem.

Źródło: Noc spadających gwiazd: CZERWIEC 2021 - kiedy oglądać CZERWCOWE BOOTYDY?