Nowa Śnieżka: remont i wielkie zmiany, jakich jeszcze nie było! Jak będzie teraz wyglądać?

2021-04-22 11:24 Aleksandra Fedorczuk Krzysztof Staszkiewicz
Śnieżka, Karkonosze. Ogromne kolejki, żadnego bezpieczeństwa? Wakacje 2020
Autor: przemokrzak.pixabay.com

"Nowa Śnieżka"- tak właśnie nazywa się projekt Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB, na który czekali miłośnicy gór, a zwłaszcza Karkonoszy. Najwyższy remont w regionie, a dokładnie 1603 m n.p.m., ma zostać przeprowadzony w ciągu 4 lat. Spodki Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce zyskają nowy blask. Inwestycja ma wynieść 3,3 mln euro. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

To będzie remont stulecia. Od 2019 roku trwają rozmowy dotyczące prac rekonstrukcyjno- remontowych Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Ten znany wszystkim obiekt naukowy służy do obserwacji meteorologicznych. Charakteryzuje się przede wszystkim spodkami, które w wyglądzie przypominają marsjańskie talerze. Dyrekcja IMGW-PIB zdecydowała, że dolny dysk obserwatorium przystosowany do potrzeb turystycznych. Niestety pandemia Covid19 spowolniła procesy projektowe. Obecnie #NowaŚnieżka jest jednym z priorytetowych projektów realizowanych przez IMGW-PIB. W ciągu kolejnych 4 lat dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach. Inwestycja może wynieść około 3.3 mln EURO. Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym.

Raport z anteny 21.04, godz.10

Nowa Śnieżka - remont

Prace prowadzone będą etapami. W 2021 roku ruszają prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka – środkowego i górnego. W drugim etapie, w roku 2022 konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego- tzw. restauracyjnego. Opracowana zostanie również dokumentacja projektowa instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka oraz dokumentacja projektowo- kosztorysowa remontu generalnego dolnego dysku. W latach 2023- 2025 prowadzone będą prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie. Wtedy też nastąpi kompleksowy remont dysku restauracyjnego, do którego dostęp będą mieli turyści.

Materiały i sprzęt budowlany będą dostarczane latem - tylko wtedy można tam wjechać na sam szczyt. 

- Górną stację wyciągu po stronie czeskiej tak budowano. Większość materiałów, czyli głównie kamienie, beton, cement, dowożono przy pomocy ciężarówek. My zrobimy tak samo - tłumaczy Piotr Krzaczkowski, kierownik obserwatorium. - Nie wiadomo do końca w jakim stanie jest konstrukcja metalowa dysku. Na pewno w pierwszej kolejności będziemy musieli go rozebrać. 

Budowa Spodków na Śnieżce ruszyła w 1966 roku i trwała osiem lat. W marcu 2009 roku doszło do katastrofy. Pracownicy obserwatorium zauważyli pękniętą ścianę oraz wybrzuszenie podłogi. Już kilka dni później część górnego dysku zawaliła się. Szybkie działania IMGW pozwoliły na wzmocnienie i naprawę konstrukcji tego elementu. Następnie wzmocniono i przebudowano środkowy spodek. Na rewitalizację czekał już jedynie najniżej położony dysk. Od pięciu lat turyści wybierający się na najwyższy szczyt Karkonoszy, mogą zapomnieć o wejściu do obserwatorium. Nie można w nim schronić się przed wiatrem, skorzystać z toalety czy z bufetu.

Posłuchaj całej rozmowy z kierownikiem obserwatorium w materiale Krzyśka Staszkiewicza:

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie
Źródło: Nowa Śnieżka: remont i wielkie zmiany, jakich jeszcze nie było! Jak będzie teraz wyglądać?
Nasi Partnerzy polecają