Biuro, praca

i

Autor: Pixabay

Obowiązki pracodawcy w czasie upałów. Za nieprzestrzeganie ich poważne kary!

2022-07-01 8:48

Od dłuższego czas w Polsce pojawiają się upały i jak na razie wszystko wskazuje na to, że nie zamierzają zniknąć. Temperatura w dzień oscyluje w okolicach 37 stopni C. To właśnie wtedy pracodawca powinien zadbać o swoich pracowników. Jakie są obowiązki pracodawcy, a jakie prawa przysługują pracownikom podczas upalnych dni?

Praca w upały może być nie lada wyzwaniem. Czujemy się senni i może być nam naprawdę  gorąco. Właśnie w takie dni pracodawcy mają szereg obowiązków wobec swoich pracowników. Prawo nie ogranicza dokładnie do jakiej maksymalnej temperatury dopuszcza się wykonywanie pracy, ale gdy temperatura powietrza osiąga 25°C i więcej, pojawiają się dodatkowe wymagania. Za łamanie przepisów BHP w miejscu pracy grożą poważne kary pieniężne. Z kolei pracownicy, którzy nie zostali zabezpieczeni przed upałami, są narażeni na poważne uszczerbki na zdrowiu. Jakie są obowiązki pracodawcy wobec pracowników w trakcie upałów?

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników w upał. Wszystko zależy od temperatury

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy i BHP, kiedy temperatura w miejscu pracy przekroczy określoną granicę, pracodawca ma wobec swoich pracowników określone obowiązki. Przepisy odnoszą się do dwóch wskaźników temperatury, które określają pracę w szczególnie trudnych warunkach:

  • 25 stopni Celsjusza w przypadku osób pracujących na zewnątrz,
  • 28 stopni Celsjusza w przypadku osób pracujących w zamkniętych pomieszczeniach.

W kontekście upałów bardzo ważnym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Zapis taki znajduje się w Kodeksie pracy, a dokładniej w jego art. 232.

W celu poprawienia wydajności pracy swoich pracowników w czasie upałów pracodawcy często decydują się na zamontowanie w pomieszczeniu biurowym specjalnych klimatyzatorów, które utrzymują unormowaną temperaturę. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można pomyśleć o postawieniu wiatraka. Działanie takie nie należy do obowiązków przedsiębiorcy, to jego dobra wola.

Warto pamiętać też o zabezpieczeniu okien przed nadmiernym nasłonecznieniem, np. poprzez rolety i żaluzje. Klimatyzacja i wentylacja stosowana w pomieszczeniach pracy nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń – strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto także zadbać, aby nosili nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV oraz – jeśli to możliwe – wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia.

Główny Inspektor Pracy rok w rok przypomina także o tym, aby pracodawcy skracali czas pracy podczas upałów, w szczególności tym pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin. Pracodawcy mogą też wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom ochłodzenie się i regenerację sił. Skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia.

W przypadku niedopełnienia obowiązków przez pracodawcę Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć karę nawet w wysokości 30 tys. zł.

Dziennikarze Super Expressu po meczu Igi Świątek w 2. rundzie Wimbledonu
Źródło: Obowiązki pracodawcy w czasie upałów. Za nieprzestrzeganie ich poważne kary!