Świnka

i

Autor: pixabay.com Świnka

ODDYCHANIE ODBYTEM - odkrycie może pomóc chorym COVID-19!

2021-05-20 10:50

Niewydolność oddechowa to największe zagrożenie dla życia chorych na COVID-19. Przy ciężkim przebiegu choroby, konieczne jest wykorzystanie respiratorów, których długie stosowanie może uszkadzać płuca. Wyniki najnowszych badań wskazują jednak na inne rozwiązanie. Okazuje się, że możliwe jest oddychanie przez... odbyt! Eksperymenty przeprowadzono między innymi na świniach.

Oddychanie odbytem - trzeba przyznać, że brzmi to co najmniej dziwnie. Okazuje się jednak, że w przyszłości dotlenianie organizmu w ten sposób uratuje życie ludziom ciężko przechodzącym COVID-19 i innym pacjentom z ostrą niewydolnością płuc. Obecnie jedynym sposobem, by ratować życie osób z taką przypadłością, jest podłączenie do respiratora, który pompuje powietrze do płuc. Stosowanie urządzenia ma jednak swoje konsekwencje. Pacjenci, którzy przez dłuższy czas byli podłączeni do respiratora, często doznają uszkodzenia tkanki płucnej. Alternatywą może być właśnie oddychanie odbytem. Zagadnieniem zajęła się grupa badaczy z Tokijskiego Uniwersytetu Medycznego i Stomatologicznego. Punktem wyjścia dla naukowców była wiedza na temat niektórych gatunków ryb, które są zdolne do pobierania tlenu jelitami. Zespół badaczy postanowił sprawdzić, czy jest to możliwe również w przypadku ssaków. Pierwsze próby na świniach i gryzoniach zakończyły się powodzeniem.

Pierwszy sklep socjalny w Warszawie. Tu zrobisz zakupy za grosze!

Lewatywy z perfluorowęglowodoru - to może uratować życie!

Badaniami zajął się Takanori Takebe, który skompletował zespół specjalistów chcących sprawdzić jego hipotezę. Takebe zakładał, że jelita ssaków mogą w odpowiednich warunkach zadziałać tak, jak jelita ryb żyjących w bardzo mulistych rzekach. Mowa między innymi o piskorzach - jelita tych ryb są niezwykle mocno unaczynione, co ułatwia absorbcję tlenu. Jelita ssaków, a w szczególności odcinek najbliżej odbytnicy, zbudowane są z błony umożliwiającej wchłanianie rożnych substancji do krwioobiegu.

Sonda
Czy regularnie wykonujesz ćwiczenia oddechowe?

Japońscy naukowcy przeprowadzili eksperymenty z użyciem płynu stworzonego na bazie związków perfluorowęglowodorowych. Ciecz jest już od dawna stosowana w medycynie ze względu na to, że doskonale rozpuszcza się w niej tlen. Dotychczas jednak nikt nie podawał go w formie lewatywy. Takebe i jego zespół postanowili sprawdzić nową możliwość jego wykorzystania. Najpierw specjalnym roztwór podano czterem świniom. Zwierzętom na czas badania podano znieczulenie i podłączono do respiratorów ustawionych tak, by pompowały mniej tlenu. Miało to obniżyć poziom tlenu we krwi. Jednocześnie świniom podano lewatywę z perfluorowęglowodoru. Okazało się, że dzięki temu poziom tlenu we krwi zwierząt wzrastał. W podobny sposób podano tlen gryzoniom. Efekt był ten sam.

Oddychanie odbytem - naukowcy twierdzą, że metoda może być stosowana u ludzi

Japońscy naukowcy uważają, że równie dobre efekty da stosowanie perfluorowęglowodorowych lewatyw u ludzi. Oprócz tego, że podanie płynu przez odbyt nie niszczy płuc, plusem metody jest jej niski koszt. Respiratory są bowiem drogie, a do ich obsługi i utrzymania potrzeba licznego personelu.

Źródło: NOWE ODKRYCIE NAUKOWCÓW - nie uwierzycie, czym możesz oddychać!