Plaga myszy w Australii

i

Autor: Pixabay Plaga myszy w Australii

Plaga myszy w Australii. Czy myszy zaatakują Sydney?

2021-05-26 9:37

Przez ostatnie sześć miesięcy Australia jest „terroryzowana” przez miliony myszy. Największe zagrożenie stanowią dla mieszkańców Nowej Południowej Walii. Czy plaga myszy dotrze również do Sydney?

Mieszkańcy Australii nie mają łatwego życia – po suszach, pożarach i powodziach, teraz od prawie pół roku nęka ich plaga myszy. Niewielkie gryzonie są wszędzie – w domach, na polach, w koszach na śmieci, w szkołach, a nawet w szpitalnych łóżkach. Dotychczas plaga myszy pochłonęła miliony dolarów z tytułu zniszczonych nieruchomości i upraw. Rząd Nowej Południowej Walii stworzył pakiet pomocowy w wysokości 50 mln dolarów i przyśpiesza zatwierdzenie śmiercionośnej trucizny na myszy.

Plaga myszy dotrze do Sydney?

Stacja Channel 10 News Sydney przygotowała mapę migracji myszy, która sugeruje, że te gryzonie wprost „maszerują” na Sydney. Według raportu przygotowanego przez stacje myszy mogą dotrzeć do Sydney w sierpniu. Pomóc im w tym ma transport publiczny – mogą przemieszczać się „na gapę” w ciężarówkach, np. Między paletami z jedzeniem.

Inne systemy monitorujące aktywność myszy są na szczęście bardziej optymistyczne. Według aplikacji MouseAlert mało prawdopodobne jest, że myszy przypuszczą skoordynowany atak na Sydney lub inne duże miasta. Mapa pokazuje, że aktywność myszy w tym regionie jest stosunkowo niewielka.

Ponadto badacze uważają, że to mało prawdopodobne, żeby myszy pojawiły się w Sydney, bo te gryzonie zwykle nie oddalają się od swoich gniazd. Co prawda w dzień mogą oddalić się od gniazda w poszukiwaniu pożywienia, ale na noc zwykle wracają. Wzrost liczby myszy na innych terytoriach Australii związany jest raczej z ogólnym przyrostem populacji, a nie z migracją.

„Myszy żyją wszędzie tam gdzie ludzie i przez większość czasu pozostają niewykryte. Niedawne doniesienia o zwiększonej aktywności myszy na obszarach miejskich wynikają z tego, że gromadzą się one lokalnie” – wyjaśniał na łamach The Guardian Steve Henry, ekspert od mysich zachowań.

Raport z anteny 25.05, godz.10
Źródło: Plaga myszy w Australii. Czy myszy zaatakują Sydney?