Na weekend

"Polskie Malediwy". Gdzie są i czy można w nich pływać? Park Gródek, Osadnik Gajówka, Zakrzówek i inne lazurowe jeziora

"Polskie Malediwy "to nie tylko Park Gródek w Jaworznie i Osadnik Gajówka. Podpowiadamy, gdzie w Polsce znajdują się lazurowe jeziora, czy można się w nich kąpać i czy wstęp jest płatny.

Spis treści

  1. Zakrzówek (Kraków)
  2. Park Gródek (Jaworzno)
  3. Osadnik Gajówka
  4. Jezioro Turkusowe (Konin)
  5. Jezioro w Kamieniołomach (Piechcin)
  6. Kolorowe jeziorka (Rudawy Janowickie)
  7. Geopark Łuk Mużakowa (Łęknica, woj. Lubuskie)

Zakrzówek (Kraków)

  • czy można się kąpać? tak
  • czy wstęp jest darmowy? tak

"Małopolskie Seszele", "krakowskie Malediwy" – choć Zalew Zakrzówek powstały w 1990 r. po zalaniu kamieniołomu wapienia od lat służył krakowianom do nurkowania i nie do końca legalnych kąpieli, od czerwca 2023 r. oficjalnie jest już kąpieliskiem otwartym dla wszystkich. Nad bezpieczeństwem osób pływających w basenach czuwają ratownicy.

Na terenie lazurowego jeziora otoczonego parkiem znajdziemy pięć basenów pływających o różnej głębokości (od 40 do 350 cm), dostosowanych do potrzeb osób nieumiejących i umiejących pływać, a także brodzik dla dzieci. Całość może pomieścić nawet 600 osób.

Restauracje i noclegi w pobliżu Zakrzówka

Zalew Zakrzówek znajduje się stosunkowo niedaleko centrum Krakowa, dlatego też w kwestii noclegu czy gastronomii mamy praktycznie nieograniczony wybór. Najbliżej jeziora nocleg znajdziemy w Hotelu Sympozjum&SPA (ok. 270 zł/noc), w Hotelu Petrus (ok. 370 zł/noc) i w Campanile Kraków South (340 zł/noc). Poza hotelowymi restauracjami i mniejszymi punktami gastronomicznymi przy samym Zalewie, w pobliżu znajdziemy np. Bistro Praska i Pan Twardowski Bistro ze zróżnicowaną kuchnią.

Zobacz też: Lawendowe pola. Gdzie są w Polsce i kiedy kwitną? Ile kosztuje wstęp, atrakcje, mapa

Zakrzówek - mapa i dojazd

Dojazd do Zakrzówka samochodem jest bardzo łatwy (w pobliżu ul. Grota-Roweckiego znajduje się parking płatny, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że w sezonie zainteresowanie Zalewem może być bardzo duże). Od strony kąpieliska znajduje się również przystanek tramwajowy Norymberska. Do "dzikiej" części można dojść z przystanku Kapelanka i połączyć wizytę ze spacerem przez skaliste tereny zielone.

Park Gródek (Jaworzno)

  • czy można się kąpać? nie
  • czy wstęp jest darmowy? tak

Choć całe założenie składające się z dwóch zbiorników wodnych i rozległych terenów zielonych zasługuje na uwagę i gwarantuje parogodzinny przyjemny spacer, to Zbiornikowi Wydra najbliżej do miana „polskich Malediwów”. W poszukiwaniu turkusowej tafli to właśnie tam należy się udać.

Zbiornik Wydra to następny na tej liście sztuczny poprzemysłowy zalew (wcześniej działał tu kamieniołom), na terenie którego obowiązuje zakaz kąpieli. Niedogodność wynagrodzą jednak widoki, spacerowe pomosty wijące się po wodzie i altany. Na terenie Parku Gródek znajduje się również arboretum oraz centrum nurkowe.

Restauracje i noclegi w pobliżu Parku Gródek

Najbliżej jeziora znajduje się 2-gwiazdkowy Hotel Aqua (ok. 240 zł/noc). Nieco dalej, przy Zalewie Sosina, noclegi oferuje Kompleks Hotelowo-Gastronomiczny Gościniec Sosina (ok. 230 zł/noc). Oba hotele posiadają restauracje. W Jaworznie znajdziemy też np. Pierogarnię przy ul. Gagarina.

Park Gródek - mapa i dojazd

Do Parku można dojechać zarówno samochodem (przy ul. Jana III Sobieskiego znajduje się płatny parking), jak i komunikacją miejską (przystanek Pieczyska Centrum Nurkowe).

"Polskie Malediwy" coraz bardziej zyskują na popularności – lazurowa woda i białe plaże urzekają i na żywo, i na zdjęciach. W Polsce jezior o niecodziennym kolorze znajdziemy kilka, jednak należy pamiętać, że w prawie żadnym z nich nie można się kąpać. Wszystkie łączy bowiem jedno - pochodzenie poprzemysłowe.

Osadnik Gajówka

  • czy można się kąpać? nie
  • czy wstęp jest darmowy? tak

Jedno z najpopularniejszych turkusowych jezior w kraju znajduje się niedaleko miejscowości Turek. Otoczony bujną zielenią i białą plażą, zbiornik najlepsze wrażenie robi w lecie. Mimo że woda zdecydowanie do tego zachęca, nie należy do niej wchodzić. Najlepiej trzymać się od niej w bezpiecznej odległości (podobnie jak od grząskich plaż) i unikać kontaktu ze skórą.

Osadnik Gajówka jest sztucznym zbiornikiem poprzemysłowym. Dawniej, przed zalaniem wodą, teren ten służył jako wyrobisko Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”. Teraz swoje odpady składuje w nim Elektrownia Adamów. I to właśnie odpadom (a konkretnie zawartemu w nich węglanowi wapnia) jezioro zawdzięcza swój zwodniczy kolor.

Restauracje i noclegi w pobliżu Osadnika Gajówka

Nocleg przy jeziorze można znaleźć w kilku miejscach, np. w 3-gwiazdkowym Hotelu Olsza (ok. 230 zł/noc), w Zajeździe Staropolskim (przedział cenowy 70-170 zł/noc). Z kolei większe grupy (do 9 osób) mogą wynająć cały domek w Zagrodzie Olszówka (w zależności od sezonu od ok. 500 do 1000 zł/noc). Pierwsze dwa obiekty mieszczą również restauracje. Nieco dalej znajduje się restauracja Uniejowianka UNWędzarnia.

Osadnik Gajówka - mapa, dojazd

Jezioro nie jest bardzo oddalone od większych miast, toteż dojazd nie jest utrudniony - do Osadnika prowadzi asfaltowa droga. Wizytę można połączyć z pobytem w Łodzi lub Poznaniu.

Jezioro Turkusowe (Konin)

  • czy można się kąpać? nie
  • czy wstęp jest darmowy? tak, ale wstęp na plażę jest zabroniony

Popularne jezioro znajdujące się na obrzeżach Konina powstało po zalaniu wodą wyrobiska Kopalni Węgla Brunatnego "Konin". Choć zachwyca kolorem, jest niezwykle toksyczne. Nie tylko nie można się w nim kąpać, ale i wstęp na „plażę” jest zabroniony. Na jej teren nie prowadzą żadne oficjalne szlaki spacerowe.

"Plażę" Jeziora Turkusowego tworzy nie piasek, a popiół z elektrowni. Przez zawarte w nim związki chemiczne woda zmieniła kolor na turkusowy; kontakt z nią może wywołać nieprzyjemne dla zdrowia konsekwencje. Dno i otoczenie wody jest niezwykle grząskie i łatwo w nim utknąć. To jezioro radzimy oglądać z bezpiecznej odległości.

Noclegi i restauracje w pobliżu Jeziora Turkusowego w Koninie

Noclegu w pobliżu tych "polskich Malediwów" najlepiej szukać bliżej centrum Konina. Tam znajdziemy np. 4-gwiazdkowy Hotel Pałacyk (290 zł/ noc) czy 3-gwiazdkowy Hotel Konin (ok. 260 zł/noc). Obiad zjemy np. Pizzerii LeLe mieszczącej się zaraz przy dworcu czy w Restauracji Czarny Domek serwującej domowe obiady.

Zobacz też: Nie tylko Zalipie. 9 urzekających polskich wsi - jedna z nich trafiła do powieści Olgi Tokarczuk. Zobacz zdjęcia

Jezioro Turkusowe - dojazd i mapa

Do jeziora lepiej dojechać samochodem. Prowadzi do niego asfaltowa droga, należy jednak pamiętać, że trasę prowadzącą bezpośrednio do zalewu trzeba będzie pokonać już na nogach i warto zadbać o wygodne buty.

Jezioro w Kamieniołomach (Piechcin)

  • czy można się kąpać? nie; wejść do wody mogą tylko nurkowie z określonych klubów
  • czy wstęp jest darmowy? tak

Jezioro w Piechcinie położone ok. 40 km od Bydgoszczy powstało w miejscu nieczynnego kamieniołomu. Turkusowa tafla wody, otoczenie zieleni i jasnych skał wapiennych składają się na piękny widok.

Głębokość jeziora mierzy nawet 25 metrów, a na dnie zalegają poprzemysłowe pozostałości: rury i inne ostre, niebezpieczne elementy oraz… tramwaj, stare fiaty i ogromny morski jacht. Okoliczne kluby nurkowe mają pozwolenie na odbywanie tu szkoleń. Pozostałych obowiązuje zakaz kąpieli.

Noclegi i restauracje w pobliżu Jeziora w Kamieniołomach w Piechcinie

Najbliższy hotel znajduje się w miejscowości Pakość - to 2-gwiazdkowy Hotel Pałacyk (ok. 220 zł/noc). Więcej miejsc znajdziemy w pobliskim Inowrocławiu, np. 3-gwiazdkowe Villa Solankowa (ok. 250 zł/noc) i hotel Pod tężnią (315 zł/noc).

Po drodze do Inowrocławia znajduje się Karczma Kujawska - mieści się tu i restauracja, i hotel (180 zł/noc). W samym Inowrocławiu znajdziemy natomiast np. Róże, Fiołki i Aniołki (serwuje się tu pizzę i obiady domowe) oraz Trattoria da Francesco z kuchnią włoską.

Jezioro w Kamieniołomach - dojazd, mapa

Jezioro w Piechcinie to atrakcja dla zmotoryzowanych. Większość trasy przejedziemy drogą asfaltową. 

Kolorowe jeziorka (Rudawy Janowickie)

  • czy można się kąpać? nie
  • czy wstęp jest darmowy? tak

A może odmiana? W Polsce znajdziemy nie tylko turkusowe jeziora – od szmaragdowych po purpurowe, kolorowe jeziorka w Rudawach Janowskich również powstały jako efekt uboczny przemysłu. Podobno najlepiej oglądać je wiosną.

Skąd te kolory? Wyrobiska po zamkniętej nieopodal początkiem XX wieku kopalni pirytu wypełniły się wodą, a związki chemiczne, w zależności od składu (przewaga siarki, żelaza czy miedzi), wpłynęły na jej różnorodne zabarwienie.

Jeziorka znajdują się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Wszystkie (żółte, purpurowe, błękitne i zielone) można obejrzeć, podążając zielonym szlakiem. Obejrzenie wszystkich jeziorek w Rudawach zajmie ok. trzy godziny spaceru. Warto zadbać o wygodne buty. Wstęp jest darmowy (płatny jest jedynie parking), a na terenie Parku, przy purpurowym jeziorku, znajduje się punkt gastronomiczny.

Noclegi i restauracje w pobliżu Kolorowych Jeziorek

W okolicy, w miejscowości Wieściszowice, nocleg w domkach do wynajęcia oferują Agroturystyka Nad Żółtym Potokiem i Domki kolorowe (ok. 1200 zł/noc). Restauracji najlepiej szukać w niedalekim Wałbrzychu. Odległość pokonamy samochodem w niecałą godzinę, a na miejscu również jest co zwiedzać. Tam zjemy np. w Złotej Stacji specjalizującej się w burgerach i naleśnikach albo w restauracji Pasaż z kuchnią międzynarodową.

Zobacz też: Booking - jak rezerwować, by nie przepłacić za nocleg? Jak oszczędzić na Airbnb? Porady

Kolorowe Jeziorka - mapa i dojazd

Chociaż Kolorowe jeziorka przypisuje się Rudawom Janowickim, samochodem najlepiej kierować się na Wieściszowice. Tam znajdziemy mnóstwo miejsc parkingowych (płatnych).

Geopark Łuk Mużakowa (Łęknica, woj. Lubuskie)

  • czy można się kąpać? nie
  • czy wstęp jest darmowy? tak

Listę lazurowych jezior zamyka Geopark Łuk Mużakowa od 2015 r. objęty patronatem UNESCO. Jeziora (jest ich łącznie aż 350 – po polskiej stronie 100) można zwiedzić, podążając kilkukilometrową ścieżką geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina”. Po drodze warto wspiąć się na wieżę widokową, z której rozciąga się widok na obszerne lasy i kilka jezior, w tym te najbardziej charakterystyczne – Afryka (czerwone) i Turkusowe. Wstęp jest bezpłatny.

Noclegi i restauracje w pobliżu Geoparku Łuk Mużakowa

Nocleg w Łęknicy oferuje m.in. Hotel Restauracja Mużakowski (ok. 340 zł/noc) oraz UNESCO Park Residence (120-280 zł/noc). Obiady zjemy tu głównie w hotelowych restauracjach oraz np. w Miro Pizza & Cafe czy Bistro Kompot & Cafe.

Geopark Łuk Mużakowa - mapa, dojazd

Najlepiej kierować się na miejscowość Łęknica. Park znajduje się niedaleko drogi nr 12. Z miejscem parkingowym nie będzie problemu - przy samym parku znajdziemy aż trzy. Zostawiając samochód na parkingu nr 2, trafimy prawie od razu na wieżę widokową.

Źródło: "Polskie Malediwy". Gdzie są i czy można w nich pływać? Park Gródek, Osadnik Gajówka, Zakrzówek i inne lazurowe jeziora