Powrót do szkół WSZYSTKICH klas przed Wielkanocą? Czarnek: To wielce prawdopodobny scenariusz

2021-02-08 11:08 hz
Powrót do szkół WSZYSTKICH klas przed Wielkanocą?
Autor: pexels Powrót do szkół WSZYSTKICH klas przed Wielkanocą?

Powrót do szkół WSZYSTKICH klas przed Wielkanocą? To wielce prawdopodobny scenariusz – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej w rozmowie z Polskim Radiem. Decyzje resortu edukacji zależą jednak od trzech istotnych wskaźników, przy czym decydującą decyzję o powrocie do szkół uczniów wszystkich klas władze zamierzają pozostawić ekspertom. Czy jeszcze przed Wielkanocą 2021 rozpoczną oni naukę stacjonarną?

Powrót do szkół to wciąż gorący temat wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników placówek oświatowych. Niedługo po rozpoczęciu nauki stacjonarnej we wrześniu 2020 roku, ze względu na kolejną falę koronawirusa, dzieci i młodzież musiały powrócić do nauki zdalnej. Powrót do szkół najpierw miał się odbyć w listopadzie. Ostatecznie ministerstwo edukacji zadecydowało, że po feriach zimowych w styczniu do szkół powrócą uczniowie klas I-III. Od 8 lutego 2021 roku nauczyciele mogą zgłaszać dyrektorowi placówki chęć zaszczepienia się przeciwko Sars-CoV-2, a od 12 lutego rozpoczną się szczepienia nauczycieli. W pierwszej kolejności obejmą pracowników, którzy już pracują w szkołach, w dalszej - nauczycieli klas 4-8 oraz szkół ponadpodstawowych (zawodówki, technika, licea itd.). Kiedy w placówkach wróci „normalność”, a lekcje odbywać się będą tradycyjnej formie, a nie za pośrednictwem internetowych komunikatorów? Czy taki scenariusz możliwy jest jeszcze w tym roku szkolnym, przed Wielkanocą czy wakacjami? Na ten temat wypowiedział się niedawno na antenie jednej ze stacji radiowych Przemysław Czarnek, minister edukacji narodowej.

Kiedy powrót do szkół? Koniec zdalnego nauczania

Kiedy powrót do szkół WSZYSTKICH klas?

Powrót do szkół wszystkich klas przed Wielkanocą to, zdaniem ministra edukacji, wielce prawdopodobny scenariusz. Tak odpowiedział Przemysław Czarnek zapytany na antenie Polskiego Radia o możliwość rozpoczęcia nauki stacjonarnej wśród uczniów klas powyżej I-III. Zaznaczył przy tym, że o tym, czy podjęte zostaną takie działania, decydować będą trzy czynniki:

 1. Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce.
 2. Liczba zakażeń za granicą.
 3. Rozwój mutacji wirusa.

ZOBACZ TEŻ: Powrót do szkół 2021 w styczniu? Minister edukacji przedstawił specjalny plan

W mniejszym stopniu powrót do szkół przed Wielkanocą warunkować ma ilość zaszczepionych nauczycieli.

- To nie jest warunek; warunkiem powrotu do klas I-III nie było zaszczepienie nauczycieli i tutaj też nie będzie – powiedział minister edukacji w Polskim Radiu.

Kiedy do szkół wrócą pozostałe klasy? Czarnek przyznał, że szczepienia nauczycieli będą miały wpływ na opinię rady medycznej, która ostatecznie podejmie decyzję o tym, czy powrót do szkół wszystkich klas jest bezpieczny, ponieważ „środowisko nauczycielskie będzie uodpornione na zakażenie się i powikłania”. Czarnek, pytany, czy powrót do szkół wszystkich klas przed Wielkanocą jest w ogóle możliwy, ocenić, że „to prawdopodobny scenariusz”, ponieważ święta w tym roku wypadają na początku kwietnia. Zaznaczył jednak, że jeśli w Polskę uderzy trzecia fala koronawirusa, sytuacja może wrócić do stanu pierwotnego, a więc uczniowie klas I-III wrócą do nauki stacjonarnej. Wszystko zależeć będzie od opinii ekspertów.

Rozmowę z Przemysławem Czarnkiem możecie prześledzić niżej:

Kultowe teksty z podwórka. Pamiętasz? Spróbuj je dokończyć!

Pytanie 1 z 12
...! Na bramkę!

Szczepienia nauczycieli. Którzy będą nimi objęci w pierwszej kolejności?

Zgodnie z planem ministerstw zdrowia i edukacji, w pierwszej grupie nauczycieli, którzy zostaną objęci szczepieniem na wirusa Sars-CoV-2 znajdą się od 12 lutego:

 • nauczyciele wychowania przedszkolnego,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
 • osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
 • nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
 • nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
 • nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
 • pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
 • kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca. Nauczyciele, którzy mają więcej niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatem firm BioNTech/Pfizer i Moderna.