Płonąca choinka

i

Autor: Canva / screen youtube.com/@nfpa

Przerażające nagranie płonącej choinki. Tak szybko płonie świąteczne drzewko!

2022-12-15 14:05

Choinka w domu to symbol nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Zanim, jednak zaczniemy ubierać choinkę warto sprawdzić, czy lampki choinkowe są sprawne. To jak szybko płonie świąteczne drzewko zbadali naukowcy. Nagranie szokuje. Warto dowiedzieć się, co zrobić, aby nie dopuścić do tego typu sytuacji.

Jak szybko płonie choinka?

Rozświetlona światełkami choinka jest ozdobą domu, warto jednak o nią odpowiednio zadbać, żeby nie stała się przyczyną świątecznej tragedii. Wysuszone drzewko ubrane w łatwopalne ozdoby i zwarcie w lampkach choinkowych to przepis na bardzo groźny pożar. Wystarczy zaledwie kilka sekund, by świąteczne drzewko nagle stanęło w płomieniach.

Naukowcy z National Institute of Standards and Technology przygotowali krótki filmik, na którym pokazali, jak szybko może spłonąć sucha choinka. Według statystyk rocznie płonie około 200 świątecznych drzewek stojących w domach. Najczęściej powodem wybuchu pożaru są źle zabezpieczone przewody elektryczne lub znajdujące się zbyt blisko choinki źródło ciepła.Na nagraniu widać jak błyskawicznie wybuch pożar na wyschniętej choince. Po zaledwie 10 sekundach drzewko przypominało płonącą pochodnię, a ciągu zaledwie 30 sekund olbrzymie płomienie ze świątecznego drzewka wywołały olbrzymi pożar w całym pomieszczeniu. Znacznie wolniej ogień rozprzestrzeniał się na podlewanym drzewku. W tym wypadku istniała szansa na podjęcie jakiejkolwiek reakcji na sytuację i ugaszenie pożaru.

Jak zapobiec pożarowi choinki?

• podlewaj drzewko codziennie;• umieść choinkę co najmniej metr od źródła ciepła lub otwartego ognia (kominek, świece);• wyłączaj wszystkie lampki przed pójściem spać lub przed wyjściem z domu;• ustaw drzewko tak, aby nie blokowało żadnych drzwi.

Jeśli boicie się pożaru w domu, to warto na własny użytek kupić sobie pod choinkę podręczny spray gaśniczy AFFF.

Pierwsza choinka w Warszawie już stoi
Źródło: Przerażające nagranie płonącej choinki. Tak szybko płonie świąteczne drzewko!