RCB wysyła alerty: Pogoda znów TRAGICZNA! [SPRAWDŹ MAPĘ IMGW]

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne, IMGW zrzut ekranu RCB wysyła alerty: Pogoda znów TRAGICZNA! [SPRAWDŹ MAPĘ IMGW]

RCB wysyła alerty: Pogoda znów TRAGICZNA! [SPRAWDŹ MAPĘ IMGW]

2022-01-19 16:50

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty! Znów chodzi o silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia o oblodzeniu, a także zawiejach i zamieciach śnieżnych. W niektórych regionach obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia! Sprawdź mapę IMGW.

Spis treści

  1. Alert RCB: Na co należy uważać?
  2. Ostrzeżenia IMGW: Gdzie będzie najgorsza pogoda w Polsce?

Bardzo trudne warunki pogodowe w całej Polsce. Należy spodziewać się obfitych opadów śniegu, ale też oblodzenia i silnego wiatru. Jaka pogoda w dniach 19-20 stycznia? Przeczytaj!

Czytaj także: Powrót silnego wiatru i burz śnieżnych! Spadnie nawet 30 cm śniegu! IMGW wydało alerty

Alert RCB: Na co należy uważać?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało wiadomości SMS z następującym ostrzeżeniem:

- Uwaga! Dziś w nocy i jutro (19/20.01) możliwy śliny wiatr. Przygotuj się na trudne warunki na drogach i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu jeśli możesz - czytamy.

Jak zachować się podczas silnego wiatru? Jak podkreśla RCB, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, w tym m.in.:

  • schować lub zabezpieczyć przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie,
  • nie zatrzymywać się pod drzewami.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Regiony Europy zachwycają. Nam zaimponujesz 8/10

Pytanie 1 z 10
Andaluzja to region w...

Ostrzeżenia IMGW: Gdzie będzie najgorsza pogoda w Polsce?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla niemal całego kraju. Na Pomorzu i w północno-zachodniej Polsce obowiązują prawie najwyższe alerty!

Gdańsk, Słupsk, Koszalin, Szczecin - w tych regionach wydano pomarańczowe alerty, czyli ostrzeżenia drugiego stopnia. Co oznaczają?

Dla przykładu, w powiecie goleniowskim obowiązują trzy alerty:

  • przed oblodzeniem: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem, i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, temperatura minimalna przy gruncie około -3°C.
  • przed silnym wiatrem: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni skręcający na północno-zachodni. Możliwa burza.
  • przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi: Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h w porywach do 80 km/h, nad morzem od 45 km/h do 60 km/h w porywach do 100 km/h, z północnego-zachodu.

Właściwie tylko w niewielu regionach Polski nie obowiązują żadne ostrzeżenia pogodowe. To okolice następujących miast: Opole, Katowice, Kraków, Kielce, Częstochowa, Rzeszów.

Czytaj także: Niż Ida nadciąga. Burze śnieżne w Polsce i gwałtowne ochłodzenie! To będzie koszmar!

Należy jednak pamiętać, że sytuacja pogodowa jest dynamiczna. Aktualne alerty IMGW znajdziesz >>TUTAJ<<.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? A może chcesz nam pokazać skutki burz i zamieci śnieżnych w Twojej okolicy? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy!

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19
Źródło: RCB wysyła alerty: Pogoda znów TRAGICZNA! [SPRAWDŹ MAPĘ IMGW]