Para w maseczkach - koronawirus w Polsce

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons

Rekord ZGONÓW w Polsce. Statystyki przerażają. DGP: "to efekt koronawirusa"

2021-07-26 12:38

Fatalne statystyki pod kątem liczby zgonów w Polsce. Do połowy lipca tego roku zmarło ponad 60 tysięcy osób więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", jest to efekt uderzenia trzeciej fali koronawirusa w Polsce.

Rekord zgonów w Polsce. Statystyki są przerażające

Od jesieni 2020 roku do lipca tego roku mieliśmy ponad 100 tysięcy nadmiarowych zgonów. Tak wynika z danych urzędu stanu cywilnego. Tylko w ciągu 28 tygodni tego roku zmarło 285 tysięcy osób. To o ponad 60 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", to efekt uderzenia koronawirusa w pierwszej połowie tego roku.

Raport z Anteny 23.07

"DGP" podkreśla też, że wiosenna fala COVID-19 w naszym kraju była równie wysoce śmiertelna, co jesienna. Najgorszym okresem był przełom marca i kwietnia - wtedy umierała ponad 13 tys. osób tygodniowo - czyli o ponad 5 tys. więcej niż rok wcześniej.

To najwięcej w skali UE, jeśli chodzi o nadmiarową umieralność. Jesienią można się spodziewać kolejnej fali, choć nie aż tak śmiertelnej – twierdzi na łamach gazety Adam Czerwiński z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wysoka umieralność była spowodowana również przeciążeniem służby zdrowia, w pamięci pozostaną choćby kolejki karetek przed szpitalami. Dodajmy też, że od początku tego roku z powodu koronawirusa zmarło 46 tys. osób. W zeszłym roku w tym samym czasie było to 29 tys.

"DGP" zaznacza, że liczba zgonów po wakacjach będzie zależała przede wszystkim od stopnia wyszczepienia społeczeństwa i odporności populacyjnej. A z tym na razie nie jest najlepiej.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Rekord ZGONÓW w Polsce. Statystyki przerażają. DGP: "to efekt koronawirusa"