Rekrutacja

i

Autor: Artur Szczepanski/REPORTER

REKRUTACJA SZKOLNA

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023 - kiedy złożyć papiery? Do kiedy rekrutacja?

2023-05-18 23:51

Kiedy złożyć papiery do szkoły średniej i do kiedy trwa rekrutacja na rok 2023/2024? Nad tym zastanawiają się ósmoklasiści, ale również ich rodzice. Warto zaznaczyć, że nabory odbywają się w kilku etapach, a o tym gdzie dostaną się uczniowie zadecydują głównie punkty. Jakie są zasady rekrutacji i gdzie szukać potrzebnych oraz sprawdzonych informacji? Odpowiadamy!

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023 to prosty proces, chociaż warto wiedzieć o kilku ważnych aspektach. Na wstępie warto zaznaczyć, że uczniowie mogą złożyć podanie do maksymalnie trzech szkół ponadpodstawowych, w których można wybrać dowolną liczbę klas. Niektórzy zastanawiają się, do jakiej placówki zaaplikować. Wybierając szkołę średnią, najlepiej kierować się swoimi zainteresowaniami lub opinią danego obiektu. Dużą rolę odgrywają też znajomi, a nawet odległości między placówką a miejscem zamieszkania. Jeżeli ósmoklasistom zależy na wysokim poziomie nauki, to również warto skorzystać ze specjalnych rankingów szkół w regionie, które łatwo można znaleźć w internecie. Wybór szkoły to jedno, ale warto też znać daty, kiedy do tych szkół składać podania. Gdzie szukać takich informacji?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Punktacja egzamin ósmoklasisty 2022 - jak przeliczyć procenty na punkty? [KALKULATOR]

Eska Daje Szkołę - Król Karol

Jakie są etapy rekrutacji 2023/2024?

Na początku uczeń musi złożyć wniosek do wybranej placówki, że zamierza podjąć w niej naukę. Później uzupełnia swoją deklarację o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, a następnie jest zobowiązany dostarczyć wyniki z egzaminu ósmoklasisty. Wyniki z testu zostaną ogłoszone 3 lipca 2023 roku. W ostatnim etapie pozostaje nam już tylko czekać na informację ze strony szkoły, która ogłosi listę kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023 - do kiedy jest?

Rekrutacja dla większości województw rozpoczyna się w poniedziałek 15 maja 2023 roku, ale dokładne daty naborów mogą się różnić w zależności od wybranego województwa, a nawet regionu lub konkretnego miasta. Jeżeli chodzi o licea i technika, to poniżej udostępniamy strony internetowe kuratoriów, na których znajdują się aktualne informacje na ten temat. To właśnie tam znajdziecie też zasady rekrutacji i wszystkie aktualności.

Źródło: Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2023 - kiedy złożyć papiery? Do kiedy rekrutacja?