Energia - Vox

i

Autor: Materiały prasowe

Skuteczne pomysły na oświetlenie balkonowe i ogrodowe, które zmniejszą wysokość rachunków za prąd

2022-07-28 11:47 Materiał sponsorowany

Wiosna i lato, to czas, kiedy w największym stopniu możemy skorzystać ze wszystkich benefitów domowego ogródka czy balkonu. To też zazwyczaj czas na inwestycje, nie tylko w nowe rośliny, ale również w oświetlenie. Jak je wybrać, by nie zwiększyło nadmiernie naszych rachunków za prąd?

Temat podwyżek cen prądu obecny jest już nie tylko w debacie publicznej i mediach, ale również w naszej codzienności, sprawiając, że wielu z nas zastanawia się nad tym, jak skutecznie obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną. Mając świadomość tego, że czekają nas kolejne podwyżki, powinniśmy z rozsądkiem planować zakupy na balkon czy do ogrodu. I nie chodzi wcale o sam koszt zakupu, ale również o całą późniejszą eksploatację. Jak podejść do tego z głową i delektować się „własnym kawałkiem nieba” bez strachu o domowy budżet? Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

  • Wybieraj oświetlenie solarne – małe lampki solarne to piękna ozdoba balkonu, większe sprawdzą się w ogrodzie, ale bez względu na rozmiar, wszystkie mają jeden ogromny plus – nie pobierają prądu i nie muszą być wpięte do instalacji elektrycznej. Co za tym idzie, nie zwiększają wysokości rachunków za prąd, a potrafią świecić przez wiele godzin.
  • A jeśli mamy już zainstalowanie w ogrodzie tradycyjne oświetlenie, warto pomyśleć o zainstalowaniu małej automatyzacji – mogą to być czujniki ruchu (choć warto wcześniej zweryfikować, czy sprawdzą się w przypadku osób posiadających psa), albo zwyczajne włączniki godzinowe, które same wyłączą i włączą oświetlenie, dzięki czemu ogród będzie wyglądał pięknie wieczorem, ale nie zapomnimy wyłączyć oświetlenia na noc.
  • Skutecznym rozwiązaniem może być dodatkowo dodanie czujnika zmierzchu, który automatycznie włączy lampy, kiedy na dworze zacznie się robić ciemno.
  • Skutecznym sposobem na obniżenie kosztów jest również wymiana żarówek na oświetlenie LED – choć może być nieco droższe w zakupie, nie tylko posłuży dłużej, ale będzie miało również stosunkowo niewielkie zużycie prądu.
  • A jeśli chcesz być eko nie tylko w zakresie ekonomii własnego gospodarstwa domowego, ale również w trosce o środowisko naturalne, warto przemyśleć lampy z recyklingu.

Więcej informacji na temat praktycznych sposobów oszczędzania energii można znaleźć na www.LiczySieEnergia.pl – stronie kampanii Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której głównym celem jest zbudowanie świadomości społeczeństwa na temat czynników kształtujących ceny energii oraz możliwości racjonalnego zużycia prądu, a w efekcie obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Listen to "Co motywuje Polaków do oszczędzania energii?" on Spreaker.