Spadające gwiazdy w październiku. Kiedy obserwować Orionidy i Drakonidy?

2022-09-21 14:03 Joanna Szatecka
Spadające gwiazdy w październiku
Autor: Canva

Jesienna aura nie powinna zniechęcać do romantycznego wpatrywania się w nocne niebo. Już w październiku będziemy mogli obserwować aż dwa roje asteroid. Na niebie pojawią się Drakonidy i Orionidy. Kiedy obserwować spadające gwiazdy? Zapraszamy do artykułu.

Jesienne deszcze meteorów – Drakonidy i Orionidy

Chociaż we wrześniu na nocnym niebie niewiele się działo to październik nadrobić te zaległości. Już wkrótce czekają nas dwa jesienne deszcze meteorów. Jako pierwsze na niebie zaobserwować będziemy mogli Drakonidy. Ten rój meteorytów pochodzi z gwiazdozbioru Smoka. Spadające Drakonidy obserwować będziemy mogli od 6 do 10 października. Największa aktywność tego roju przypada w dokładnie w połowie tego czasu, czyli 8 października. Drakonidy są rojem, który ma zmienną maksymalną ilość meteorów na godzinę. Za każdym razem obserwacja tych spadających gwiazd może być dla nas niespodzianką. Rekordową ilość Drakonidów zarejestrowano w 1933 roku. Tego roku obserwowano aż 350 meteorów na minutę! To był prawdziwy deszcz meteorytów.

Kolejną październikową atrakcją na nocnym niebie będą Orionidy. Ten rój związany z kometą Halleya obserwować będzie można dosyć długo, bo pomiędzy 2 października a 7 listopada. Największe szanse na ujrzenie roju Orionidów będziemy mieć 21 października, kiedy to przypada maksimum tego roju. Orionidy nie są dużym rojem. Liczba meteorów na godzinę wynosi od 20-30.Warto pamiętać, że na obserwacje meteorytów warto wybrać się poza miasto, gdzie nie ma źródeł sztucznego światła. Nie zapomnijmy też o ciepłym ubraniu i rozgrzewającym napoju, bo jesienne noce mogą być chłodne.