Falcon 9 - SpaceX

i

Autor: CaptSpaulding flickr.com Falcon 9 - SpaceX

STARLINK NAD POLSKĄ w LUTYM - kiedy i o której oglądać przelot satelitów SpaceX?

2022-02-04 14:59

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba doczekali się kolejnego startu rakiety Falcon 9 wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, o której zobaczymy je ponad naszymi głowami w najbliższych dniach.

Starlink nad Polską w lutym! Kiedy i o której oglądać przelot satelitów? Takie pytanie mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba. To już druga okazja do oglądania satelitów w 2022 roku. Teraz wszyscy wyczekują momentu, w którym zobaczą satelity nad głowami. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór z Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, kiedy i o której możemy obejrzeć przeloty oraz gdzie należy kierować wzrok.

Gromadzili dane osobowe. Wykorzystywali je do popełniania przestępstw

Pamiętajcie, że wiele zależy od pogody. Jeśli niebo będzie zachmurzone, niczego nie dojrzymy. Jeśli jednak poranki okażą się bezchmurne, możemy liczyć na wspaniałe widoki!

Źródło: nocneniebo.pl

Starlink nad Polską - kiedy i o której przeloty w lutym?

Start rakiety Falcon 9 odbył się w czwartek, 3. lutego o godzinie 19:13 czasu polskiego. Wyniosła ona na orbitę kilkadziesiąt satelitów oznaczonych jako G4-7. Godzina startu nie była sprzyjająca dla osób, które lubią pospać. Jeśli obserwatorzy i obserwatorki w Polsce chcą podziwiać najbliższe przeloty, muszą się zrywać skoro świt! Starlinki będą bowiem widoczne na niebie o 5:28. O tej godzinie przelatywały nad naszym krajem w piątek, 4. lutego. Jak informuje serwis Nocne Niebo, w następnych dniach również powinniśmy się spodziewać "kosmicznego pociągu" o 5:28.

Starlinki w lutym 2022 - gdzie wypatrywać satelitów?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? Starlinki zmierzać będą w kierunku wschodnim. Nocne Niebo informuje, że 5.02 z cienia Ziemi wyjdą około 30 stopni ponad południowym horyzontem. Podczas pierwszego przelotu, 4.02, satelity przemieszczały się w ścisłej formacji przypominającej błyszczący sznur. Satelity będą przelatywać nad Polską do 18.02, lecz nie oznacza to, że możemy liczyć na niemal dwutygodniowe obserwacje. Każdego kolejnego dnia urządzenia zwiększają bowiem pułap i oddalają się od siebie, przez co są gorzej widoczne. Polecamy zatem zaplanować oglądanie Starlinków na 5, 6 i 7 lutego. W te dni mamy największe szanse na dostrzeżenie "kosmicznego pociągu". Poniżej zamieszczamy wideo-relację ze startu wraz z omówieniem przelotów nad Polską.

Źródło: STARLINK NAD POLSKĄ w LUTYM - kiedy i o której oglądać przelot satelitów SpaceX?