Wigilia 2021: o której godzinie urodził się Jezus?

i

Autor: Pixabay.com

Wigilia 2021: o której godzinie urodził się Jezus?

2021-12-06 9:59

O której godzinie urodził się Jezus? W stajni czy w grocie? Dlaczego pasterki odprawiamy o północy? Pytań jest wiele, a co z odpowiedziami? W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości!

Jedyne źródła, jakie pozwalają w przybliżeniu datować narodziny Jezusa, to dwie spośród ewangelii Nowego Testamentu: Ewangelia Mateusza i Łukasza, które podają nieliczne informacje na temat narodzin Jezusa. Pozostałe ewangelie nowotestamentowe nie wspominają nic na ten temat, pozakanoniczne zaś ewangelie apokryficzne, zwłaszcza Ewangelie dzieciństwa, uważane są przez historyków za niewiarygodne jako źródła dla rekonstrukcji historycznej.

Czy wiadomo zatem, o której godzinie urodził się Jezus? 

Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji wypowiedziała się w tej sprawie w komunikacie. 

"Nie wiemy, o której godzinie urodził się Jezus w Betlejem"

Przyjęło się jednak, że narodził się w nocy, skoro anioł Pański, o którym pisze św. Łukasz, objawił się pasterzom, gdy „trzymali straż nocną nad swoją trzodą” (Łk 2,8). Aczkolwiek trzeba by założyć, że objawienie miało miejsce natychmiast po narodzeniu – a tego nie jesteśmy pewni…

Motyw narodzenia w nocy niesie w sobie jednak mocną symbolikę. Oto światło przychodzi na świat, by oświetlić mroki ciemności. W ten motyw wpisuje się pierwsze zdanie z pierwszego czytania na pasterce: „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło” (Iz 9,1).

W papieskim komunikacie wyjaśniono także,  że Kościół chcąc odtworzyć tę porę zdecydował, że msza ta odprawiana jest w nocy.

Adwent 2021 odc. 2
Źródło: Wigilia 2021: o której godzinie urodził się Jezus?