Wskaźnik R - co to? Jaki jest dla Polski? WYJAŚNIAMY

Wirus.
Autor: canva.com wirus

To w dużej mierze od tego wskaźnika uzależnione są kolejne decyzje o wprowadzaniu lub luzowaniu obostrzeń w czasie pandemii koronawirusa. Czym jest wskaźnik R i jaka jest jego aktualna wartość dla naszego kraju? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Wskaźnik R - co to? Jaki jest dla Polski? To pytania, które może dziś sobie zadawać wiele osób mieszkających w naszym kraju. O wskaźniku R słyszymy bowiem regularnie w kontekście zaostrzania i luzowania ograniczeń wprowadzanych w czasie pandemii COVID-19. Od aktualnych danych dotyczących wskaźnika zależą wprowadzone zasady bezpieczeństwa. Śledząc wykresy wskaźnika R możemy na przykład przewidywać, czy przedłużony zostanie lockdown, lub czy galerie będą otwarte. Czym zatem jest wskaźnik R? Warto poznać definicję tego pojęcia, a ponadto sprawdzić jego aktualną wartość dla Polski.

Uratował konie z pożaru

Co to jest wskaźnik R?

Czym jest wskaźnik R? Rozwinięciem tej tajemniczej nazwy jest współczynnik reprodukcji wirusa. Informuje on o tym, ile osób statystycznie zakaża jedna zainfekowana wirusem osoba. Wskaźnika R używa się do określenia, na jakim etapie jest epidemia w danym miejscu - jeśli jego wartość wynosi więcej niż 1, oznacza to, że zakażony infekuje więcej niż jedną osobę. Taka sytuacja świadczy o rozwoju epidemii. Jaka jest obecna wartość dla Polski? O aktualnym współczynniku reprodukcji wirusa informował 15 kwietnia Adam Niedzielski.

Wskaźnik R dla Polski [kwiecień 2021]

W Polsce wskaźnik R zmieniał się bardzo dynamicznie. Największą wartość osiągnął w październiku 2020 - 1,55. Najniższą w grudniu tego samego roku - 0,81. Jaka jest dzisiejsza wartość? O tym poinformował na Twitterze Minister Zdrowia. w kwietniu wskaźnik R spadł poniżej 1. Adam Niedzielski udostępnił wykres, z którego wynika, że 15 kwietnia wartość wynosiła 0,86. Co więcej, tendencja jest spadkowa. To dla wszystkich bardzo dobre informacje.

Sonda
Obawiasz się o swoje zdrowie i sytuację epidemiologiczną w Polsce?
Źródło: Wskaźnik R - co to? Jaki jest dla Polski? WYJAŚNIAMY
Nasi Partnerzy polecają