Zaskakujący wyczyn dubelta. Odleciał na zimię, po czym wrócił do Polski. „Zapomniał wyłączyć żelazko?”

2021-08-24 9:29 agada
Zaskakująca podróż dubelta. Odleciał na zimię, po czym wrócił do Polski. „Zapomniał wyłączyć żelazko?”
Autor: Wikimedia Commons/ Facebook: Natura International Polska Zaskakująca podróż dubelta. Odleciał na zimię, po czym wrócił do Polski. „Zapomniał wyłączyć żelazko?”

Natura International Polska opublikowała w mediach społecznościowych mapkę z zaskakującą trasą, jaką pokonał pewien dubelt. Ptak odleciał na zimowanie do Afryki, po czym postanowił wrócić do Polski. Łącznie pokonał dystans aż ponad 2 tysięcy kilometrów, co jest nie lada wyczynem. Z jakiego powodu zawrócił? - Czyżby zapomniał wyłączyć żelazko? - komentuje żartobliwie organizacja.

– Nasze dubelty nie przestają zaskakiwać. Nadajniki, przy użyciu których śledzimy dubelty, wciąż dostarczają nam dużo ciekawych informacji. Zachodzimy w głowę, jaka siła kazała jednemu z samców przerwać migrację i powrócić z Serbii na Kurpie, gdzie przed odlotem intensywnie żerował? Był to przecież dość „kosztowny” energetycznie powrót – czytamy w poście opublikowanym na Facebooku Natura International Polska.

Ptak pokonał łącznie dystans 2006 kilometrów, lecąc z maksymalną prędkością dochodzącą do 119 km/h dzięki pomocy wiatru i wysokością przelotu sięgającą ponad 3500 m.n.p.m.

– U dubelta to pierwszy taki (przynajmniej nam znany) przypadek. Większość ptaków leci do Afryki lotem non-stop. Jeżeli nawet przerwą migrację to tylko po to aby przeczekać niesprzyjające warunki atmosferyczne po czym kontynuują swój heroiczny lot – komentuje organizacja.

Raport z Anteny 23.08, godz 10.00

Zaskakujący wyczyn ptaka wywołał w sieci niemałe poruszenie. Pod postem pojawiło się mnóstwo komentarzy, w których Internauci zgadywali, co było przyczyną powrotu dubelta do Polski.

"Zapomniał dziecka z przedszkola odebrać" - komentuje żartobliwie jeden z internautów.

"Szykuje się do Iron-Birda!" - podsuwa propozycję kolejny.

"Może nie czuje się na sile dolecieć na docelowe miejsce zimowania" - dodaje inny.

Źródło: Zaskakujący wyczyn dubelta. Odleciał na zimę, po czym wrócił do Polski. „Zapomniał wyłączyć żelazko?”