Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu apeluje: brakuje nam krwi, prosimy o wsparcie!

Dawca oddający krew
Autor: MR

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 zaprasza wszystkich zdrowych mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska do oddawania krwi i jej składników w RCKiK we Wrocławiu, Terenowych Oddziałach w Głogowie, Legnicy i Lubinie oraz na akcjach wyjazdowych.

Wakacje to czas beztroskiej zabawy, letniego wypoczynku. Należy jednak pamiętać o tym, że w szpitalach osoby chore oczekujące na naszą pomoc w postaci daru krwi czekają na przetoczenia, które dają im szansę na powrót do zdrowia. W okresie urlopowym wielu stałych krwiodawców wyjeżdża, stąd też centrum zmaga się z problemem malejących zapasów tego życiodajnego leku.

W tej chwili szczególnie pożądani są dawcy z grupami krwi O Rh-, A Rh- oraz B Rh-.

Jak podkreślają pracownicy RCKiK we Wrocławiu, krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym. Do tej pory nie udało się stworzyć sztucznej krwi, więc jedynie drugi człowiek - Krwiodawca - daje szansę w wielu przypadkach na wyzdrowienie lub życie. Co najważniejsze krwi nie można długo magazynować, np. pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców.

Jak oddać krew? Kto może to zrobić?

Zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do (60- jeżeli nigdy nie oddawała krwi) lub 65 lat (jeżeli już oddawała krew) ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić minimum 2 l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek i także bardzo dobrze nawodnić się (woda, soki, herbata). Nie można pić alkoholu 24 godziny przed oddawaniem krwi.

Oddanie krwi pełnej (450 ml) trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka, a nawet kilka osób, gdyż z jednego oddania mamy: krwinki czerwone, płytki krwi i osocze, czyli nawet 3 pacjentów może dostać składniki krwi z jednego oddania.

Bardzo trudny quiz o życiu. Niewiele osób zna odpowiedzi na te pytania

Pytanie 1 z 8
Jak się nazywała pierwsza żona Aleksandra Wielkiego?

Więcej informacji – jak przygotować się do oddawania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajdą Krwiodawcy na naszej stronie internetowej: www.rckik.wroclaw.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!