Arkady Wrocławskie

i

Autor: brak danych Arkady Wrocławskie. Na dachu centrum handlowego odbywają się różne wydarzenia, np. zajęcia fitness. Dach płaski może być wykorzystywany jako wielofunkcyjny taras.

Pustki w Arkadach Wrocławskich

Czy to koniec Arkad Wrocławskich? W galerii zamykają się kolejne sklepy, robi się pusto

2023-03-22 13:26

Galerie handlowe we Wrocławiu wysypało jak pryszcze na twarzy nastolatka. W stolicy Dolnego Śląska jest ich całkiem sporo, a część z nich umiejscowiona jest w bardzo bliskiej odległości od bezpośredniej konkurencji. Jedną z pierwszych dużych galerii w mieście były Arkady Wrocławskie, które aktualnie świecą pustkami.

Wrocław galeriami handlowymi stoi, choć wielu mieszkańców do dziś zastanawia się, po co jest ich w mieście aż tak dużo. Szczególnie zastanawiająca jest sytuacja w centrum miasta, gdzie w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie znajdziemy trzy takie budynki. Jednym z nich są Arkady Wrocławskie, które w momencie otwarcia robiły furorę, a przez długi czas stanowiły jeden z najlepszych kierunków zakupowych w południowej części stolicy Dolnego Śląska. Teraz obiekt ten zostanie zamknięty.

Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Komunikat zarządu

Jak podkreśla w komunikacie Paweł Ruszczak, prezes zarządu Arkad Wrocławskich, działalność galerii ma zostać zakończona w I kwartale 2024 roku.

"Przyczyną podjętej decyzji jest trudna sytuacja rynkowa, wywołana między innymi Pandemią wirusa SARS CoV-2, która w sposób istotny przyczyniła się do ograniczenia działalności obiektów komercyjnych, jak również wzrost kosztów energii elektrycznej oraz wysoka inflacja. Okoliczności te znacząco wpłynęły na brak rentowności obiektu. Równolegle trwają negocjacje z podmiotem zainteresowanym nabyciem nieruchomości" - czytamy w komunikacie.

Arkady Wrocławskie cierpią na konkurencję

By sprawdzić, czy z Arkadami Wrocławskimi rzeczywiście jest aż tak źle, postanowiliśmy je odwiedzić. Gdy dotarliśmy na miejsce naszym oczom ukazało się całkiem sporo zamkniętych sklepów. Pustych lub zamkniętych miejsc w galerii było przynajmniej 10. Jaka może być tego przyczyna? Zapytaliśmy o to wrocławian, którzy odwiedzali akurat galerię, a ich odpowiedzi w tym przypadku były spójne - konkurencja. W pobliżu Arkad znajdziemy wiele innych galerii - Wroclavia, Sky Tower, Renoma. Niedaleko jest przecież również Galeria Dominikańska, a po drugiej stronie ulicy Pasaż Zielińskiego.

Klientów w Arkadach jest coraz mniej, choć nie wszystkie sklepy to odczuwają

Porozmawialiśmy również ze sprzedawcami niektórych sklepów, którzy, co w tym przypadku jest dosyć oczywiste, nieoficjalnie zdradzili nam trochę informacji, jednak woleli pozostać anonimowi. Jak twierdzą nasi rozmówcy, liczbę klientów w Arkadach zobrazować może równia pochyła - jest ich po prostu stopniowo coraz mniej. Co ciekawe, nie tyczy się to jednak wszystkich branży. Na największy spadek zainteresowania mają cierpieć sklepy specjalistyczne oraz usługowe, podczas gdy punkty gastronomiczne i kawiarnie dalej są całkiem chętnie odwiedzane. 

Jak wyglądają obecnie Arkady sprawdzić musicie sami

Wracając na koniec do zamkniętych w galerii sklepów, informację tę musicie potwierdzić niestety sami. Próbowaliśmy udokumentować aparatem zamknięte lub nieczynne lokale, jednak ochrona nam na to nie zezwoliła i nakazała usunąć wszystkie zdjęcia, powołując się przy tym na regulamin. I rzeczywiście, Arkady mają do tego pełne prawo, jednak wpisuje się to poniekąd w ten smutny obraz coraz to bardziej opustoszałej galerii.  

Źródło: To koniec Arkad Wrocławskich. Zarząd wydał oświadczenie. Galeria zostanie zamknięta [AKTUALIZACJA]