Dolnośląskie. Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy spalarni w Wiszni Małej/ zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com Dolnośląskie. Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy spalarni w Wiszni Małej/ zdjęcie poglądowe

Dolnośląskie. Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy spalarni w Wiszni Małej

2021-06-17 12:47

Mieszkańcy podwrocławskich miejscowości oraz wrocławianie protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni, w której energię będzie się pozyskiwać ze spalania odpadów. Obiekt miałby powstać przy granicy Wrocławia na styku z dwoma gminami: Wisznia Mała i Długołęka. Czy rzeczywiście spalarnia miałaby zagrażać środowisku i okolicznym mieszkańcom?

11 maja tego roku firma Fortum poinformowała, że rozważa budowę elektrociepłowni wykorzystującej paliwo alternatywne z odpadów nie nadających się do ponownego wykorzystania. Jako ewentualną lokalizację wskazano teren inwestycyjny w gminie Wisznia Mała przy granicy z Wrocławiem i gminą Długołęka.

- Instalacja mogłaby powstać pod Wrocławiem, u zbiegu dróg S8 i DK 98, na obszarze tzw. obrębu Biskupice. Jest to teren oddalony od zabudowań mieszkalnych, a jednocześnie zapewniający sprawny dojazd. Ze względu na niewielką odległość (ok. 5 km) od wrocławskiej sieci ciepłowniczej, możliwe będzie przyłączenie do niej nowej instalacji - napisano w komunikacie.

- Projekt EC OdNova jest na etapie przygotowawczym, a decyzja o realizacji inwestycji będzie możliwa po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, ofert od kluczowych dostawców oraz po przeprowadzeniu działań informacyjno-konsultacyjnych - mówił cytowany w komunikacie dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum Piotr Górnik.

Jak podano, Fortum przewiduje, że rozpoczęcie budowy może nastąpić w 2023 r., a uruchomienie obiektu w 2025 r. Elektrociepłownia o mocy ok. 51 MWt mogłaby produkować ciepło wystarczające dla ok. 30 tys. mieszkańców.

Budowa spalarni w Wiszni Małej. Jest sprzeciw 

Po powyższych informacjach rozpoczęły się protesty mieszkańców, ekologów i aktywistów przeciwko tej inwestycji. Zawiązała się "Inicjatywa Stop wrocławskiej spalarni", kilkudziesięciu naukowców podpisało wspólny list, krytykujący taką lokalizację inwestycji.

- Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasze Pawłowice i Ramiszów oraz mieszkańcami obszaru, gdzie miałaby się znajdować spalarnia, apelujemy do władz Wrocławia oraz gminy Wisznia Mała o wstrzymanie tej inwestycji. Projekt wymaga przejrzystych konsultacji społecznych, które uwzględnią mieszkańców, ekspertów w dziedzinie środowiska oraz przedstawicieli władz i firmy Fortum - napisano w stanowisku Wrocławskiego Koła Partii Zieloni.

Wójt gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki także zaapelował do firmy Fortum o wycofanie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Samorząd ma czas na wydanie takiej decyzji do maja 2022 roku. Przypomniał, że zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, gdzie może powstać spalarnia, nie została zainicjowana celem realizacji elektrociepłowni, ale szeroko pojętej działalności gospodarczej.

Mieszkańcy Wiszni Małej zwracają się o pomoc do Jacka Sutryka

Chociaż inwestycja miałaby być zrealizowana poza granicami Wrocławia aktywiści i protestujący mieszkańcy oczekują ze strony prezydenta Jacka Sutryka deklaracji, iż miasto nie będzie kupować energii z tego źródła. Ich zdaniem, w ten sposób inwestycja nie miałaby racji bytu.

Prezydent w swoim oświadczeniu ocenił, że inwestowanie wbrew woli mieszkańców, którzy sąsiadować mieliby z instalacją uważa za niewłaściwe. "To wprost brak poszanowania tych, których głos powinien być w tej sprawie decydujący" - napisał Sutryk. (PAP)

Raport z Anteny 17.06
Sonda
Czy chciałbyć aby sztuczna inteligencja działała już w Polsce?
Źródło: Dolnośląskie. Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy spalarni w Wiszni Małej