Drzewo życia na Ruskiej. We Wrocławiu powstał mural ekologiczny

i

Autor: Aleksander Hutyra

Drzewo życia na Ruskiej. We Wrocławiu powstał mural ekologiczny

2021-06-12 20:09

Na ścianie budynku Studio BWA Wrocław, w kultowym podwórku przy ul. Ruskiej 46, powstał mural ekologiczny "Drzewo Życia", który pochłaniać będzie zanieczyszczenia powietrza. Symboliczne Drzewo Życia wyrosło w Dzielnicy Czterech Wyznań, zwanej dzielnicą Wzajemnego Szacunku, w niezwykłym miejscu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Mural zneutralizuje emisje spalin 28,5 samochodu!

Mural jest przykładem realnej zmiany w przestrzeni publicznej, który można zrealizować w trosce o środowisko i jakość powietrza. Symboliczne drzewo namalowane na powierzchni 135 metrów kwadratowych będzie oczyszczało powietrze, jak zrobiłby to dorodny las o tej samej powierzchni, co najmniej przez dziesięć lat. Farby użyte do jego wykonania zawierają dwutlenek tytanu, który pod wpływem światła słonecznego rozkłada m.in. spaliny z kotłów grzewczych i samochodów w obojętne związki. Wg. danych producenta mural na budynku Studio BWA Wrocław będzie neutralizował codziennie emisje 28,5 samochodów.

- Katastrofa klimatyczna i pandemia uświadamiają nam naszą zależność od natury i współzależności jakie łączą nas z całym niemalże światem. Wspaniale, że dzieło powstaje w miejscu, które przypomina nam o potrzebie wzajemnego szacunku, który przynależny jest także przyrodzie. Ten rodzaj innowacyjnego podejścia do przestrzeni miejskiej staje się symbolem możliwości wykorzystania potencjału technologicznego w procesach ochrony człowieka i natury- podkreśla Jacek Bożek z klubu Gaja.

Autorką muralu jest Ewa Ciepielewska, która współtworzy Grupę LUXUS, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku. Grupa ta zorganizowała dziesiątki wystaw, a także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki. Artystka od wielu lat zaangażowana jest w ochronę przyrody, w szczególności rzeki Wisły. Swoją współpracę z Klubem Gaja rozpoczęła w latach 90.

- Do projektu muralu Drzewo Życia zainspirował mnie kabalistyczny rysunek pochodzący z XII w., w którym – niezależnie od różnych interpretacji – widzę model molekularnej budowy żywych organizmów. Geometryczna konstrukcja składająca się z 10 lub 11 sefir – kulistych elementów, odpowiada 11 pierwiastkom, które są budulcem wszystkich istot na Ziemi. Niezależnie od tego czy mamy ogon, czy z ramion wyrastają nam gałęzie, czy kończą się one dłońmi wszyscy składamy się z tlenu, wodoru, węgla, azotu, wapnia, fosforu, potasu, siarki, chloru, sodu i magnezu dynamicznie powiązanych ze sobą. Niezależnie od religii, płci, gatunku łączy nas życie, które pojawia się i zanika jak pulsujące w mroku kolorowe światła” – komentuje Ewa Ciepielewska.

"Drzewo Życia" powstało w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja. Na wiosnę posadzonych zostało także 3700 dzikich grusz i jabłoni na terenach zniszczonych przez huragan w Borach Tucholskich. Święto Drzewa to program poświęcony ochronie środowiska i klimatu, poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochrona drzew. Dzięki zaangażowaniu ponad 760 tysięcy osób posadzono ponad 940 tysięcy drzew i krzewów oraz wykonano blisko 1700 schronień/budek lęgowych dla zwierząt.

Więcej informacji o Święcie Drzewa znajdziecie na jego stronie internetowej.

Ile zarabiają polscy piłkarze? Lewandowski, Krychowiak, Glik | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #24
Sonda
Znacznie tańsze bilety na koncerty dla zaszczepionych osób to dobry pomysł?
Źródło: Drzewo życia na Ruskiej. We Wrocławiu powstał mural ekologiczny