Jak wybrać choinkę? Jak ją pielęgnować, żeby nie osypała się przed Wigilią?

2020-12-21 8:28 Krzysztof Staszkiewicz
Jak wybrać choinkę? Jak ją pielęgnować, żeby nie osypała się przed Wigilią?
Autor: SARAKAEV/pixabay.com Jak wybrać choinkę? Jak ją pielęgnować, żeby nie osypała się przed Wigilią?

To teraz poradnik, dla tych, którzy zakup choinki odkładają na koniec! Jakie drzewko najlepiej wybrać? Cięte czy w doniczce? Jodłę, czy świerk? Przed takimi pytaniami co roku stają ci, którzy decydują się na zakup żywej choinki. Sprawdź, co radzi doktor z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jak sprawdzić, czy drzewko, które kupujemy, jest świeże i nie opadnie zaraz po wigilijnej kolacji

- W przypadku świerka sprawa jest prosta: trzeba gałązkę upatrzonego drzewa pogłaskać „pod włos”. Jeśli nie opadają igły, znaczy, że drzewko jest świeże - radzi dr Włodzimierz Kita z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - Nie sprawdzimy w ten sposób jodły, bo z niej igły nie opadają, tylko przysychają. Dlatego wiele osób woli kupić jodłę, bo choć droższa - po świętach nie ma problemu ze sprzątaniem. Kolor igieł zależy od odmiany drzewka, jednak pożółkłe igły to zawsze sygnał, że było zaniedbane i nie będziemy się nim długo cieszyć, warto więc porównać barwę wybranego drzewka choćby ze zdjęciem tej odmiany w Internecie.

Choinka w doniczce powinna mieć „zastaną” ziemię, porośniętą innymi drobnymi roślinami (np. mchem), to oznaka, że drzewko było dobrze szkółkowane, z odpowiednim wyprzedzeniem umieszczone w doniczce, bez problemu możemy je wsadzić do gruntu.

Jak pielęgnować choinkę, żeby nie uschła przed świętami?

- Choinki cięte piją dużo wody, szczególnie na początku jak ją przyniesiemy do domu. Powinniśmy dbać o to, żeby cały czas pieniek był zanurzony w wodzie – tłumaczy dr Kita – zupełnie inaczej jest z drzewkami, które rosną w doniczce. Zmorą roślin doniczkowych jest ich przelewanie. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie powinna stać w niej woda.

ESKA XD #012